Umman Vize İstiyor Mu?

Umman gidip görülmesi gereken yerler arasındadır. Özellikle de ülkemizden her yıl ciddi oranda turist çekmektedir. Umman’a nasıl gidileceğinden ve Umman’da gidip görülmesi gereken yerleri merak ediyorsanız sitemizde yer alan diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz. Umman’ı gidip gezmek istiyorsanız, eğer bordo pasaportunuz var ise Umman Konsolosluğuna giderek başvuruda bulunmanız gerekecektir.

Hizmet yani gri pasaport ile birlikte yeşil pasaport sahipleri ise Umman’a vize ihtiyacı olmadan direkt olarak giriş yapabilirsiniz. Umman Sultanlığına gitmek isteyen kişilerin mutlaka vizelerini Türkiye’den halletmesi gerekmektedir. Tek Girişli Umman Vizesi, Çok Girişli Umman Vizesi, Umman Resmi Ziyaret Vizesi ve Umman Özellikli Vizeler olarak alabileceklerdir. Bu vizeleri temin etmek için Umman Konsolosluğuna gitmesi gerekecektir.

Umman Vizesi Alma Koşulları

Çok girişli Umman vizesi sahipleri Umman Sultanlığı’na iş veya turistik amaçlı birden daha fazla kez Umman’a seyahat edebileceklerdir. Bu vize kişiye Umman’a her girişte 21 gün kalma hakkı tanır. Ancak vize alındığı tarihi takiben 6 ay içerisinde kullanılmadığı takdirde geçerliliğini kaybeder.

Umman resmi ziyaretleri ise 3 aylık kadarlık bir süre ile geçerliliği bulunmaktadır. Vize eğer gerektirdiği zaman da istenildiği gibi uzatılabilmektedir.

Umman Vizesinden Kimler Muaftır?

Umman Sultanlığına gidecekseniz ve eğer bordo pasaportunuz var ise vize almanız gerekecektir. Hizmet pasaportu ile yeşil pasaportlu iseniz vizeden muaf olarak işlem görmektedir.

  • Umman Konsolosluğu Vize Başvurusu

Umman Konsolosluğu seyahat açısından farklı farklı vize başvuruları bulunmaktadır. Umman Ticari Vize, Umman Resmi ,Ziyaret Vizesi ve Umman Turistik Vize gibi çeşitli vize başvuruları yapılabilir.  Umman başvurusunu yapmak isteyenler Umman Konsolosluğuna gidebilirler. Umman Konsolosluğunu yanı sıra bir de hizmet yüklenici kişiler de sizlere yardımcı olabilmektedirler.

Normal vize başvurunuzu yaptıktan takribi iki gün içerisinde vize başvurunuzun sonucunu elde edebilmektesiniz.

  • Umman Turistik Vize Başvurusu

Umman’dan herhangi bir şekilde davetiye almadan direkt turist olarak gitmek istiyorsanız, Umman turistik vize başvurunuzu yapabilirsiniz. Vize verildiği andan itibaren 6 aylık geçerlilik süresi bulunmaktadır. Bu 6 ay içerisinde yalnızca 30 günlük Umman’da konaklamanıza izin verilmektedir.

Umman vize işlemlerini tamamladıktan sonra Umman Nasıl Gidilir adlı yazımızı okuyarak Umman’a nasıl ulaşacağınızı öğrenebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *