Umman Gezilecek Yerler

Umman ülkemizden ciddi oranda turistleri her yıl çekmektedir. Umman’a rotanızı çevirdiyseniz ve Umman’da gezilecek yerleri arıyorsanız sizlere bu noktada çok önemli bilgiler vereceğiz. Umman ile ilgili vize ve nasıl gidilir gibi bilgileri almak için diğer yazılarımıza göz atmanızı öneririz.

Umman Sultanlığı olarak resmi kayıtlarda yer almaktadır. Güneybatı Asya’da, Arap Yarımadası’nın güneydoğusu kıyısında yer alır. Kuzeybatıda Birleşik Arap Emirlikleri, batıda Suudi Arabistan, güneybatıda ise Yemen ile sınır komşusudur. Güneyde ve doğuda Hint Okyanusu, kuzeydoğuda ise Basra Körfezi ile çevrilidir. Başkenti ise Maskattır. Para birimi ise Umman Riyali olmaktadır.

Umman Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Umman’da gidilecek onlarca güzel yer bulunmaktadır. Şimdi sizlere önemli bilgiler vermeye çalışacağız.

  1. Sultan Qaboos Grand Camii

Sultan Qaboos Grand camii Maskat’ta bulunan en büyük ve en çağdaş camii olarak görülmektedir. 2001 yılında açılmıştır. Çok dikkat çekici bir mimarisine sahiptir. İslami mimarisinin en gözde örneklerinden biri olmaktadır. Eğer Umman’a gidecekseniz gezmek isteyeceğiniz listede birinci sırada bu camii olmaktadır.

  1. Vahibe Çölü

Vahibe çölü Umman’da gidebileceğiniz en dikkat çekici yerlerden biri olmaktadır. Sharqiya Sands, Vahibe çölünün bulunduğu yer olmaktadır. Vahibe Çölü özellikle de Doğu Bölgesi’ndeki kuzey ve güney valiliği arasında bölünmüştür. Alan, 12.500 kilometrekarelik bir alana sahip, kuzeyden güneye 180 km ve doğudan batıya 80 kilometre bir sınırla tanımlanmaktadır. Vahibe çölü özellikle dikkat çekici özelliğinden gidip görülecek yerler listesinde ikinci sırada yer alıyor.

  1. Ash Shab Vadisi

Umman’da gidip görülmesi gereken yerler arasında kesinlikle ilk sıralarda Ash Shab vadisi yer alıyor. Muhteşem dokusu ve masmavi deniziyle birlikte gelenleri kendine hayran bıraktırıyor. Ash Shab vadisinde uzun vakitler geçirebilir ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.

  1. Nizwa Fort

Umman’ın en büyük tarihi kalesine götürüyoruz şimdi sizleri. Nizwa Fort tarihin muhteşem dokusunu sizlere yansıtmaktadır. Eğer Umman’ı gidip görmek istiyorsanız, gezilecek yerler listenizde mutlaka Nizwa Fort’a da yer vermenizi öneririz.

  1. Bahla Kalesi

UNESCO tarafından tarihi bir miras olarak kaydedilen ve eski yıllardan günümüze harika yansımalarıyla birlikte gelen bir kaledir Bahla Kalesi. 12. yüzyıldan 15. yüzyılın sonlarına kadar bölgeye hakim olan Banu Nabhan topluluğu tarafından yaptırılmıştır. Eğer tarih meraklısı iseniz mutlaka bu kaleyi gidip görmenizi öneririz.

  1. Al Alam Sarayı

Al Alam Sarayı eskiden Umman’da törenlerin yapıldığı ve herkesin ziyaret ettiği mekanlardan biri olmaktadır. Bu sarayda tüm törenler ve geçitler düzenlenmektedir. Eski Maskat bölgesinde bulunmaktadır. Eğer rotanızda yine tarihi ve farklılığı arıyorsanız mutlaka Al Alam Sarayını da ziyaret etmelisiniz.

  1. Kraliyet Opera Evi Muscat

Muskatta bulunan kraliyet opera evi renk tonuyla sizleri kendine aşık etmektedir. Umman’ın müzik sanatlarını ve kültürünü bulabileceğiniz önemli bir mekandır. Opera binası, Sultan Qaboos Caddesi’ndeki Muskat’ın Shati Al-Qurm bölgesinde yer almaktadır. 2011’den bu yana ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır. Şahane islam mimarisiyle çok dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra beyaz rengi ile gidip görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

  1. Frankincense Toprakları

Umman’ın Tütsü Toprakları içerisinde bulunan bu yer oldukça dikkat çekici ve turistlerin gidip görmesi gereken yerler arasındadır. Ortaçağ tütsü ticareti açısından çok önemli olan bir yol üzerinde bulunmaktadır. Çöl ve bununla birlikte arkeolojik kazılar sayesinde farklı yapılar ortaya çıkmıştır. Frankincense ağaçları, Khor Rori ve bir kervan vahası kalıntısı yer almaktadır. Eğer Umman’ı tam anlamıyla gezmek istiyorsanız, gezi rotanıza mutlaka Frankincense Topraklarını da dahil etmenizi öneririz.

Umman’da gezilecek yerleri bitirdikten sonra akşamları neler yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız Umman Gece Hayatı adlı yazımızı okuyarak Umman gece kulüpleri ve eğlence merkezleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *