Singapur Gezilecek Yerler

Bu yazımızda ülkemizden sıkça tercih edilen tatil mekanlarından biri olan Singapur’un gezilecek özel mekanlarına yolculuk yapacağız. Gezilecek yerlere değinmeden önce biraz Singapur hakkında bilgi verelim. Singapur asıl adıyla Singapur Cumhuriyeti’dir. Malay yarımadasında bulunan ülke ekvatorun 137 kilometre uzaklığında olan ada ülkesidir.

Kuzeyde Malezya’nın Johor eyaleti, güneyde ise Endonezya’nın Riau Adaları ile çevrili, dünyanın az sayıdaki şehir devletlerinden biridir. Singapur’un başkenti yine Singapur adıyla anılan bir şehirdir. Ülkenin para birimi ise Singapur doları olmaktadır. Konuşulan diller arasında ise İngilizce, Malayca, Tamilce, Mandarin, Standart Çince gibi diller bulunmaktadır. Şehirde bolca İngilizce bilen insanlarla karşılaşmanız da mümkündür. Singapur ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Singapur Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

  • Marina Bay Sands

Marina Bay Singapur’da bulunan bir körfez ve merkezi iş alanı olarak kullanılmaktadır. Bölge aslında Singapur’un dünyaca ünlü yapılarını barındırmaktadır. Özellikle de gece harika manzarasıyla insanları büyülemektedir. Sizlerde Singapur’da ilk rotanızı buraya çevirebilirsiniz.

  • Sentosa

Sentosa aslında bir tatil köyü olmaktadır. Singapur’un güneyinde yer alan Sentosa tatilciler için bir numaralı tercih ettiği nokta olmaktadır. Sentosa, 2 km uzunluğunda korunaklı plaj, Fort Siloso, iki golf sahası, Merlion, 14 otel ve Universal Studios Singapore tema parkı Resorts World Sentosa’ya ev sahipliği yapmaktadır. Sentosa’yı mutlaka gezi rotanız içerisinde yer vermenizi öneririz.

  • Gardens By The Bay

Singapur’un tam ortasında bulunan Gardens By The Bay park olarak kullanılmaktadır. Park toplamda 101 hektarlık bir alan içerisindedir. Parkta görmeniz gereken en önemli yapı ise, Flower Dame’dır. Flower Dome dünyanın en büyük cam serasıdır. Harika manzarasıyla sizleri beklemektedir.

  • Universal Stüdyoları Singapur

Singapur’un Sentosa bölgesinde bulunan Universal Stüdyolarında setler, Hollywood bilim kurgu eğlence araçları bulunmaktadır. Bu eğlence araçlarında gezerek daha önce hiç tatmadığınız eğlenceleri tadabilirsiniz. Yedi temalı bölgedeki 28 sürüş, gösteri ve turistik mekana sahiptir. Eğer Singapur’u gezmek istiyorsanız, listenizde mutlaka buraya da yer vermeniz gerekmektedir.

  • Chinatown

Chinatown, Singapur Merkez Bölgesi’ndeki Outram bölgesinde bulunan bir alt bölge ve etnik yerleşim bölgesidir. Mahallenin yapısı genel olarak Çin gelenek ve göreneklerine göre ayarlanmıştır. Ayrıca Chinatown’da alışveriş yapabilmeniz için birçok dükkan bulunmaktadır. Budizm tapınaklarının olduğu bölgede yoğunlukla Çin nüfusu bulunmaktadır. Singapur’u gezmek istiyorsanız listenizde mutlaka buraya da yer vermeniz gerekmektedir.

  • Orchard Road

Singapur’un en önemli caddelerinden biri sayılmaktadır. Singapur’un Central Area’da bulunan 2.2 km kadar uzunlukta olan bu cadde en yoğun caddelerden biridir. Çoğunlukla Orchard olarak bilinmekte olup büyük bir alışveriş caddesi ve turistik cazibe merkezidir. Orchard Road, adını küçük hindistan cevizi, biber ve meyve bahçeleri ve yolun bir zamanlar yol açtığı tarlalardan almaktadır. Gezi rotanızda mutlaka bu noktayı da eklemenizi öneririz.

  • Gece Safarisi

Dünyanın ilk gece açık olan hayvanat bahçesi burada olmaktadır. Singapur’un en çok gezilen ve tercih edilen mekanlarından biri olarak sayılmaktadır. 1994 yılından beri bu hayvanat bahçesini gece ziyaret edebilmeniz mümkün olmaktadır.

  • Merlion

Merlion Park Singapur’un iş merkezinde bulunan bir turistik mekandır. Merlion, bir aslan başı ve Singapur’un maskotu ve ulusal kişileştirmesi olarak yaygın olarak kullanılan bir balığın vücudu olan efsanevi bir yaratıktır. 8.5 metre uzunluğundaki bu heykel görülmesi gereken yerlerden sayılmaktadır.

  • Singapur Dönme Dolabı

2014 yılına kadar dünyanın en büyük dönme dolabıydı. 165 metre yükseklikte olan bu dönme dolap gidip görülmesi gereken yerlerden sayılmaktadır. Muhteşem yapısıyla gidenleri kendine hayran bırakan dönme dolap 2008’den beri dünyanın en büyük dönme dolabı ünvanına sahiptir

Singapur’da güzel bir gün geçirdikten sonra geceleri neler yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, Singapur Gece Hayatı adlı yazımızı okuyarak Singapur gece kulüpleri, eğlence merkezleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *