Meksika Gezilecek Yerler

Meksika resmi adı olarak Meksika Birleşik Devletleri, Kuzey Amerika’nın güney kısmında yer alan federal bir devlettir. Kuzeyde Amerika Birleşik Devletleri; güney ve batıda Atlas Okyanusu; güneydoğuda Guatemala, Belize ve Karayip Denizi; doğuda ise Meksika Körfezi ile komşudur. Eyalet sistemi ile çalışmaktadır. Meksika Birleşik Devletleri’nin başkenti ise Meksiko’dur. Meksika’da para birimi olarak Meksika Pesosu kullanılmaktadır.

Meksika ülkemizden son yıllarda ciddi oranlarda turist çekmektedir. Bunun en önemli nedeni ise birbirinden güzel gezilecek yerlere sahip olmalarıdır. Eğer sizlerin de gezi rotasında Meksika bulunuyorsa, bu yazımızda gezilecek yerlerle ilgili önemli bilgiler vereceğiz. Vize ve ulaşım gibi diğer konular ile ilgili bilgi almak için, sayfamızda bulunan diğer Meksika yazılarına da göz atabilirsiniz. Şimdi, gelelim Meksika’nın gezilecek önemli noktalarına…

Meksika Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

  • Tulum

Tarihi bir yer görmek istiyorsanız, Tulum mutlaka gezi rotanızda olması gereken bir nokta. Tulum, Meksika eyaleti Quintana Roo’da, Coba için ana liman görevi gören Kolomb öncesi Maya duvarlı bir kentin yeridir. Kalıntılar Maya krallığı ile ilgili önemli bilgiler vermektedir. Kalıntılar Meksika’daki Quintana Roo eyaletinde, Karayip Denizi’ndeki Yucatán Yarımadası’nın doğu kıyısı boyunca uzanan 12 metre yüksekliğindeki kayalıklarda yer almakta ve harika görsel şöleni oluşturmaktadır. Mutlaka gezi listenizde Tulum’a da yer vermelisiniz.

  • Xcaret

Meksika’nın Quintana Roo eyaletinde bulunan Karayip Kıyı şeridini içerisinde bulunduran harika bir doğa parkıdır. Doğal güzelliklerin hayranı iseniz mutlaka Karayip şeridinde olan bu yeri ziyaret etmelisiniz.

  • Cobâ

Coba’da Meksika’nın Quintana Roo eyaletinde yer almaktadır. Özellikle de Maya Krallığı’nın kalıntılarını harika bir şekilde yansıtması ve diğer bir noktası olan tırmanılan piramidi ile kesinlikle Meksika’ya gelince gidilmesi gereken noktalar arasında yer almaktadır.

  • Xel-Há Park

Şnorkelle yüzmek ve ekoturizmin tadını çıkarmak istiyorsanız mutlaka Meksika’ya gelince gitmeniz gereken noktalardan biri olarak yer almaktadır. Bu parka gitmek istiyorsanız Meksika’da yer alan turlara katılabilirsiniz.

  • El Castillo

Maya tapınağı olarak bilinen 2012 yılından beri önemle gizemini koruyan bir tapınaktır. Bu tapınak tüm gizemi ve ihtişamı ile birlikte sizleri beklemektedir. Bu harika yapıyı görerek gezinizi normalden daha güzel bir hale getirebilirsiniz. Arkeolojik kazılar hala daha bu bölgede devam etmektedir. Tüm bu tarihi yapıyı takip etmek ve gezmek istiyorsanız listenizde Meksika’da gezilecek yerler içerisinde birinci noktaya koyabilirsiniz.

  • Palenque

Bir başka Maya kenti de Palenque’dir. Meksika’nın Chiapas eyaletinde bulunmaktadır. Usumacinta ırmağının yakınında bulunmaktadır. UNESCO tarafından bir dünya mirası olarak listeye girmektedir. Carretera a Palenque- Zona Archaeologica Km. 8, 29960 Palenque, Chiapas, Meksika adresi bu olmaktadır.

  • Sian Ka’an

Meksika’nın Tulum şehrinde yer alan bu yerde UNESCO dünya mirası arasında yer almaktadır. Karayip Deniz’ine olan kıyısı ile birlikte oldukça bilinen ve tercih edilen gezi noktalarından biri olmaktadır.

  • Historic center of Mexico City

Meksiko City’nin tarihi merkezi olarak bilinen bu yerde Meksiko’ya gidince görülmesi gereken yerler arasındadır. Latin Amerika’da yer alan en büyük meydandır. Meksiko şehir merkezine kesinlikle gitmeniz gereken, noktalardan biri olmaktadır.

  • Güneşin Piramidi

Maya Uygarlığı Meksika’ya da inanılmaz katkılar sağlamış ve tarihi olarak inanılmaz şeyler bırakmışlardır. Bunlardan biri de Güneşin Piramidi olmaktadır. Ölü Bulvarı boyunca, Ay Piramidi ile Ciudadela arasında ve büyük dağ Cerro Gordo’nun gölgesinde bulunan piramit, şehrin göbeğindeki büyük bir kompleksin parçası olmaktadır. Burayı da ziyaret etmeden kesinlikle Mexico City’den dönmemenizi öneririz.

Meksika’nın güzel caddelerinde gündüz gezisinin ardından dünyaca ünlü Meksika gecelerinde ne yapabileceğinizi merak ediyorsanız; Meksika Gece Hayatı adlı yazımızı okuyarak Meksika gece kulüpleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *