Peru Gezilecek Yerler

Peru Güney Amerika’da bulunan, sınırları kuzeyde Ekvodor ve Kolombiya, doğuda Brezilya, güneyde Şili, batıda Büyük Okyanus’la çevrili bir Güney Amerika ülkesidir.  Peru İnka uygarlığının efsanevi şehri olup, mutlaka herkesin seyahat listesinin bir köşesinde olması gereken büyüleyici bir diyardır. Peru dünyanın en farklı ülkelerinden olup, zengin kültürel tarih ve geleneğe sahiptir. Günümüzde halkın %15’ini Avrupalılar oluştururken %45’ni hala Peru yerlisi Kızılderililer oluşturuyor.

İşte bu mucizevi ülkenin gezilip görülmesi gereken yerleri de bir o kadar fazladır. Bu yazımızda Peru’da gezilecek yerleri sizler için derledik.

Peru Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

 • MACHU PICCHU

Burası Peru’nun en önemli Dünyanın ise sayılı güzel kentlerinden biridir. 7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın Yedi Harikasından biri olarak seçilmiş, 1983 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir. Burayı bu kadar önemli yapan ise; Andes Dağlarının üzerinde denizden 2360 metre yükseklikten inşa edilen kent 1450 yıllarında inşa edilmiş olup günümüze kadar korumuştur. Nasıl yapıldığı ve konumu ise halen bilinmiyor olup onu böyle gidilesi kılmaktadır. Her yıl 2 milyondan fazla sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir. Ülkeyi ziyaret etmek için Machu Picchu bile yeterliyken gidince neden daha önce gelmedim diye üzülebilirsiniz.

 • LIMA

Kralların şehri olarak bilinen Lima, 1500’lü yıllarda kurulmuş olup Peru’nun başkenti ve en kalabalık şehridir. Latin Amerika’nın en büyük 5. kentidir. Bu şehirde pasifik Okyanusu’nu alabildiğine görebilirsiniz.  Bu şehirde gezilip görülmesi gereken pek çok önemli eserler ve müzeler vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;

 • Plaza de Amos (Şehir meydanı)
 • Lima Katedrali
 • Placio de Gabiarno (Hükümet Sarayı)
 • Museo Rafael Lerco (Arkeoloji Müzesi)
 • Museo Ameno (Tarih Müzesi) ve Museo de la Nacion (Ulusal Müze)
 • San Francisco Kilisesi
 • Aziz Cristobal Tepesi
 • Huacas / Lima Piramitleri
 • Old Town Bölgesi
 • Sihirli Çeşme
 • Ayakkabısızlar Manastırı
 • NAZCA ÇİZGİLERİ

Nazca Çizgileri insanlık tarihinin belki de en büyük ve gizemli sırlarından biri. M.Ö. 100 ile 600 yılları arasında çizildikleri düşünülen bu figürlerden bırakın dünyayı Perulular bile haberdar değildi. 1926 yılında 2 arkeoloğun tepeden gördüğü ve fark ettiği bu figürler 1930 yılında, Peru Hava Kuvvetleri tarafından bölgede uçuş yapılarak çektiği fotoğraflar ile doğrulanmıştır. Toplamda ismi konulan 30 dev figür bulunmaktadır. Her bir şeklin uzunluğu 90 metre ile 285 metre arasında değişmekle, 500 kilometre karelik alanın içinde ve Pampa de Ingenio çölünde bulunmakta. Bu çizgiler hakkında kimler tarafından ve nasıl yapıldığı hakkında sayısız kuram ve fikir bulunmakla kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Şekilleri görmek için küçük uçaklarla tura katılıp havadan hepsini görebilir ve büyüsüne kendinizi kaptırabilirsiniz.

 • AREQUIPA

Peru’nun güneyinde bulunan beyaz badanalı Arequipe ülkenin en büyük 2. kenti olup, en çok turist çeken şehirlerden biridir. Şehrin turist çekmesinin sebeplerinden biri ise Misti volkan. Hala aktif olan bu volkana tırmanışlar düzenlenmekte. Cesaretiniz varsa bu tırmanışlara katılabilirsiniz ancak tırmanması pek kolay değil aklınızda bulunsun.

 • IQUITOS

Peru ormanlarında bulunan bu şehir herhangi bir yoldan ulaşılabilecek bir yerde değildir. Amazon havasına sahip bu yer Amozon’u keşfetmek için güzel bir başlangıçtır.

 • TITICACA GÖLÜ (PUNO)

Bolivya ile Peru arasında kalan ve iki ülkenin sınırını oluşturan Puno kentinde bulunan bu göl deniz seviyesinin 3800 metre yukarısında bulunur. Gölün üzerinde yüzen evler bulunmaktadır.  Sazlıktan yapılmış bu adalarda yaşamaya devem eden kültürü görünce gözlerinize inanamayacaksınız.

 • SACSAYHUMAN

Sacsayhuman, Cusco şehrinin hemen yakın çevresinde bulunan, şehir merkezinin 3 km kadar dışında kalan İnka kalesi harabeleridir. Kalenin şehre en tehlikeli girişin korunmasını sağlamak amacıyla yapıldığı söylenir. İspanyolların istilası ve depremler dolayısıyla kale zamanla harap olmuştur. Bu sebeple günümüzde sadece üçte biri ayaktadır.

 • LİMA KATEDRALİ

Peru’nun başkenti Lima’da bulunan katedral, 1953 yılında inşa edilmiş olup daha sonra depremden dolayı yıkılınca yerine yeni bir katedral yapılmış. Ancak bu da yangından dolayı yıkılınca yerine 3. ve günümüzdeki katedral yapılmış. Katedralin içinde Lima şehrinin kurucusu Pizzaro’nun kemikleri bulunmakla, heykeli de yer alıyor. Şehrin nabzının attığı Plaza de Armas’da bulunan bu katedrali ziyaret etmek isterseniz haftanın her günü 9.00 -17.00 saatlerinde faaliyet göstermektedir.

 • CORICANCHA GÜNEŞ TAPINAĞI

Coricancha Güneş Tapınağı, güneş tanrısı İnti adına inşa edilmiş olup bu sebeple İnka Medeniyetine ait çok önemli bir tapınaktır. İç duvarlarının hepsi altınla kaplamışlardı ancak İspanyollar bu altınları ülkelerine götürmüşlerdir. Günümüzde burası müze olarak kullanılmaktadır. Yolunuz düşerse ziyaret etmeniz gereken önemli bir müzedir.

 • HUACACHINA

Huacachina kum tepeleriyle çevrili bir yerdir. Burayı keşfetmek için atv’lerle günlük gezi yapabilir, hatta sörf yapabilir, günbatımının keyfini çıkarabilirsiniz.

Peru’da gezilecek yerler listenizde sizler için derlemiş olduğumuz ve mutlaka görmeniz gereken bu yerler yoksa eklemenizi şiddetle öneririz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *