Panama Gezilecek Yerler

Panama, Orta Amerika’da yer alan bir Latin Amerika ülkesidir. Başkenti de ülkeyle aynı ismi taşır. Ortalama 5 milyon nüfusa sahip ülke daha önce İspanya sömürgesi olarak uzun yıllar kalmıştır. Bu yüzden resmi dili İspanyolcadır ve o dönemden kalan kültür hale her tarafında yaşamaktadır. Karayip Denizi ve Büyük Okyanus kıyısında bulunan ülke; Kolombiya ve Kosta Rika arasında yer alan tropikal iklime sahip bir kara parçasıdır. Panama; tarihi yapıları, masmavi kıyıları ve el değmemiş doğasıyla yıl içinde çok sayıda turist çeken bir ülkedir. Panama’yı ziyaret ediyorsanız vereceğimiz şu gezi rotalarına mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz:

Panama Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

  • Panama Kanalı

Dünyanın en stratejik noktalarından biridir. Panama Kanalı; Büyük Okyanus ile Atlantik Okyanusu’nu birbirine bağlar. Bu önemli yapı 1914 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılmıştır ve 77 km uzunluğa sahiptir. Dünya deniz ticaretine büyük kolaylık sağlamış ve yolculuk süresini yarı yarıya azaltmıştır. Buradan her yıl ortalama 15 bin gemi geçer. Sizler de bu önemli kanalı gezerek ülkenin gelir kaynağını görebilirsiniz.

  • Casco Viejo

Burası Eski Panama, Casco Antiguo ya da San Felipe isimleriyle de anılır. Ülkenin eski başkentliğini yapan tarihi bölgedir. 1519 yılında Pedro Arias Davila isimli bir kişinin girişimiyle 100 kişilik topluluk burada yerleşim yeri kurmuştur. Bu Pasifik üzerinde yer alan ilk kalıcı yerleşme olarak bilinir. Ancak 1671 ve 1673 yılları arasında korsanlar burayı tamamen tahrip etmiştir. Bu sırada çok sayıda dini ve tarihi yapı zarar görmüştür. Bu sebepten günümüzde büyük bölümü modern binalarla doludur. Ancak ara ara tarihi yansıtacak yapılar yoğun ilgi görür.  Burada eski kilise, kale ve kule gibi çok sayıda yapıyı ziyaret edebilirsiniz. Tarih meraklıları için ülkenin önemli tarihi semtlerinden biridir.

  • Amerika Köprüsü

Bu köprü Büyük Okyanus ile Panama Kanalı’nı birbirine bağlar. 117 metre yükseklik ve 1654 metre uzunluğu olan bu yapı 1959 yılında başlanarak 1962 yılında tamamlanmıştır. Makas kemer şeklinde inşa edilmiştir. 2004 yılında yapılan Centennial Köprüsü’ne kadar bu yapı Panamerika karayolunun en önemli parçası olarak hizmet vermiştir. 7 gün 24 saat Panama Kanalı geçişini yapacak gemiler tarafından kullanılır. Köprü çevresindeki tesislerde güzel vakit geçirebilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

  • Rommel Fernández Stadı

Başkent Panama sınırlarında yer alan Rommel Fernandez Stadı çeşitli sporları yapmaya müsait bir planla inşa edilmiştir. Ancak daha çok futbol maçlarına ev sahipliği yapmaktadır. Stat, 6 Şubat 1970 tarihinde tamamlanarak açılmıştır. Ülkenin en büyük statlarından biri olan bu yapı 32 bin kişilik kapasiteye sahiptir. Burası 2009 yılında bir restorasyon geçirmiş ve günümüzdeki teknolojiyle donatılarak hizmete yeniden açılmıştır.

  • Metropolitan Natural Park

Bu park 1974 yılında Panama Kanalı konusunda görüşmeler yapılırken gündeme gelmiştir. Bu dönemde bir sit alanı oluşturulması fikri doğunca filizlenmiştir. Bu güzel fikir 1983 yılında hayat bulmuş ve şehrin içinde doğayla iç içe bir yaşam alanı oluşturulmuştur. Bu park her ne kadar şehrin içinde olsa da yaban hayatın devam ettiği bir doğal güzelliktir. Bu açıdan dünyada oldukça sayılı parklar arasındadır. Parktaki doğal yaşam hem gezginlerin hem de fotoğraf meraklılarının büyük ilgisini çekmektedir. Burayı mutlaka listenize dahil etmelisiniz.

  • CauseWay Adalaları

Bu adalar, Panama Kanalı’nın Pasifik girişindeki ufak yapılı adalardır. İsimleri ise Naos, Cluebra, Perico ve Flamenco olarak bilinir. Buralarda yapılan kazılarda çıkarılan taşlardan bir yol oluşturulmuştur. Bu sayede her bir adacık birbiriyle bağlantılı hale gelmiştir ve ana karaya bağlanmıştır. Bu yollarda 1 şerit araba bir şerit de yaya ile bisikletlilerin kullanımına açılmıştır. Bu adacıklar İkinci Dünya Savaşı esnasında kanalın kontrol edilmesi amacıyla silahlandırılmıştır. Savaş sonrasında ise ülke yönetimine geri verilen adalar günümüzde liman, restoran ve müze gibi gezi noktalarını barındırmaktadır.

  • Ancon Tepesi

Bu tepe,  başkent Panama City sınırlarında yer alan Ancon bölgesinde bulunur. Burası, ülkenin en yüksek tepesidir. Toplam yüksekliği 654 metre olarak ölçülmüştür. Savaş zamanlarında buraya Amerika Silahlı Kuvvetleri adına bir yeraltı sığınağı yapılmıştır. Ancak günümüzde sığınaklar kullanıma kapalıdır. Burada sadece gündüz saatlerinde araç kullanabilirsiniz. Diğer zaman dilimlerinde ise yürüyüş ve doğa sporu etkinleri yaparak vakit geçirebilirsiniz.

  • Panama Kanal Müzesi

Bu müze Museo del Canal Interoceanico de Panama adıyla da bilinir. 1997 yılında ülkenin başkenti Panama City sınırlarından kurulmuştur. Giriş tamamen ücretsizdir. Müze binası 1874 yılında inşa edilmiştir. İlk yapıldığı sırada Panama Kanalı inşaatını üstlenen Fransız ve Amerikan şirketlerin merkez ofisi olarak kullanılmıştır.

  • Panama Modern Sanat Müzesi

Ülkenin en önemli müzelerinden biridir. Burası Panama’nın tek çağdaş sanat müzesidir. Ayrıca dünyanın en kapsamlı modern sanat koleksiyonunu barındırır. 1983 yılında hizmete açılan bu yapı; Panama ve Latin Amerika kıtasının geçmiş çağlardan beri sahip olduğu eserlerin toplanmasıyla ziyarete açılmıştır. Burada 1900’lü yıllarda ortaya çıkan en etkileyici sanat eserlerini inceleyebilirsiniz. Burada daimi ve geçici olarak iki farklı sergi bulunuyor. Sürekli yenilenen koleksiyonları halk ve ziyaretçiler sürekli ilgiyle takip ediyor. Panama’ya gittiyseniz ve sanat merakınız varsa eş benzeri bulunmaz bu müzeyi mutlaka gezmelisiniz.

  • Chagres Ulusal Parkı

Panama Kanalı doğu kısmında bulundan Chagres Ulusal Parkı 320 dönüm arazi üzerine kuruludur. Bu yönden baktığınızda dünyanın en büyük parklarından biri olarak hizmet veriyor. Gatun Gölü ve Chagres Nehrini içinde barındıran bu park, tropik yağmur ormanlarını canlı olarak görebileceğiniz bir doğal alan. Ayrıca 1985 yılında Kolon kentlerine içme suyu sağlanması için kurulduğu bilinir. Ancak günümüzde turistler tarafından en çok ziyaret edilen nokta olarak bilinmektedir.

Panama’da gündüz görülecek yerler bittikten sonra Panama Gece Hayatı adlı yazımıza göz gezdirerek bu ülkedeki gece mekanları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *