Kırgızistan Vize İstiyor Mu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 2018 yılı itibari ile en çok ziyaret gerçekleştirdiği ülkelerden birisi olan Kırgızistan, gerek kültürel gerekse turistik açıdan kesinlikle görülmesi gereken ülkelerden birisidir. 2018 yılından sonra yapılan seyahatlerin giderek artmasının nedenine baktığımızda ise, Kırgızistan ve Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılan vize muafiyeti anlaşmasının büyük bir payı bulunmaktadır.

2018 yılında iki ülke arasında yapılan anlaşmaya göre, Kırgızistan’a gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 30 güne kadar olacak ziyaretler için herhangi bir vize şartı aranmamaktadır. Eğer daha uzun süreli Kırgızistan’da bulunmanız gerekiyorsa, bu durumda vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Burada vize başvurusu yapılırken, nedeninize göre farklı vizeler almanız gerekecektir. Buna göre, çalışmak için, öğrencilik durumu, emekli vizesi, ziyaret vizesi ya da transit vizesi olarak farklı vize başvurularında bulunmanız gerekmektedir.

Kırgızistan’da Vizesiz Ne Kadar Kalınır?

Kırgızistan vize istiyor mu konusuna özetle yukarıda cevap vermiştik. Yasal bildirilere bakıldığı zaman, Kırgızistan’a gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 30 güne kadar herhangi bir vize şartı bilindiği gibi aranmamaktadır. Ancak, 30 günden fazla sürecek olan konaklamalar ya da ziyaretleriniz için vize almanız gerekmektedir. Bunun için konsolosluklardan yardım alabilirsiniz. Vize işlemlerinde önce dilekçe ile başvuru süreci bulunmakta, sonrasında gelecek dönüşe göre de işlemlerin yapılması gerekmektedir. Kırgızistan vizesinde, birçok farklı tür bulunmaktadır. Bunlar ve nasıl alınması gerektiğini de şu şekilde özetleyebiliriz.

Kırgızistan Vizesi Nasıl Alınır?

Kırgızistan vizesi almak isteyen kişilerin başvuruda buluancakları vize türleri şu şekildedir.

  • İşveren Vizesi
  • Çalışan Vizesi
  • Öğrenci Vizesi
  • Emeklilik Vizesi
  • Geçici Ziyaret Vizesi
  • Transit Geçiş Vizesi

Yukarıda da görüleceği gibi, Kırgızistan vizesi alacak olan kişilerin, gidiş ve dönüş amaçları ile doğru orantılı olacak şekilde bir vize türüne başvuru yapması gerekmektedir.  Son dönemlerde turistik amaçlı olarak tercih edilmesinin yanı sıra, kişilerin çalışmak adına da vize başvurusunda bulundukları bilinmektedir. Burada, şirketlerinden alacakları antetli kağıt üzerine yazılmış, kaşe ve imzalı vize başvuru dilekçesini öncesinde temin etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, vize başvurusu öncesinde şirketinizde de işe giriş işlemlerinizin yapılmış olması, buna dair evrakların da dilekçe ile birlikte konsolosluğa iletilmesi gerekmektedir.

Kırgızistan vize işlemlerinizi tamamladıktan sonra bu ülkeye bilet almadan evvel Kırgızistan Nasıl Gidilir adlı yazımızı okuyarak nasıl gidebileceğinize karar verebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *