Özbekistan’a Nasıl Gidilir?

Özbekistan Cumhuriyeti Sovyetler Birliği’nden koparak bağımsızlığını kazanan Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinden biridir. Ülkenin denizle hiçbir bağlantısı yoktur ve en büyük gölü de dünyanın sayılı göllerinden olan Aral Gölü’dür. Dünyanın en geniş alana yayılan altın madenine sahiptir ve dünyadaki en büyük 4’üncü altın üreticisidir. Ülke uranyum yatakları bakımından da zengindir. Bu yüzden ülke oldukça popüler bir ülkedir. Ülkenin başkenti olan Taşkent Orta Asya’daki en büyük başkenttir. Ayrıca Semerkand ve Buhara şehirleri tarih boyunca insanların akınına uğramış şehirler arasındadır. Bu şehirlerde birçok bilgin ve alim yetişmiş ve dünyaya yön verecek işler başarmıştır.

Atalarımızın bıraktığı mirasın önemli bir bölümünü barındıran Özbekistan’a gitmek için birden fazla seçenek mevcuttur. Özbekistan’a karayolu, havayolu ve demiryoluyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Yolculuğa ayıracağınız vakte göre ve yolculuğun zorlu şartlarına göre gideceğiniz yolu seçmek tamamen size kalmıştır.

Karayolu Üzerinden Özbekistan’a Nasıl Gidilir?

Türkiye ile Özbekistan arası yol mesafesi 3700 kilometredir. Bu uzunlukta bir yol ortalama 36 saatte alınabilir. Ancak arada verilecek molalar ve kalınacak yerler de düşünülürse bu yolculuk en az 3 günü bulacaktır. Bu yolculuğu yapabilmek için öncelikle İran’ı geride bırakarak Hazar Gölü’nün güneyini takip ederek Türkmenistan’a ulaşmanız gerekiyor. Buradan da Özbekistan’a geçiş yapabilirsiniz. Ancak baktığınızda bu yolculuk biraz sizi yorabilir. İran’ın 90 güne kadar Türkiye vatandaşlarından vize istememesi her ne kadar kolaylık sağlasa da uzun yolculuk bu yolculuk türünü tercih etmenize engel olabilir.

Demiryolu Üzerinden Özbekistan’a Nasıl Gidilir?

Özbekistan’a trenle yolculuk yapmanız da mümkündür. Ancak bunun için ülkemizden direkt olarak oraya giden bir demiryolu hattı hizmeti yok. Bunun için öncelikle Moskova ile Kazakistan’dan bu ülkeye giden demiryolu hatlarına ulaşmanız gerekecektir. Bunun için de bu hatlar üzerindeki şehirlerden birine gitmeniz gerekiyor. Tren yoluyla gitmek sadece bu yolculuktan hoşlananlar için Özbekistan’a tren yolculuğu yapmak mantıklı olacaktır. Bu yolculuğun da önemli bir kısmı karayoluyla olması gerekir. Bu yüzden bu yolculuk sadece heyecan arayan yolcular için keyifli olacaktır. Yolda geçirilecek gün sayısı uzun olduğundan harcanacak para hemen hemen aynı olacaktır.

Havayolu Üzerinden Özbekistan’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’da hizmet veren havaalanlarından Taşkent’te bulunan havaalanına direkt ya da aktarmalı olarak uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Ülkemizden Türk Hava Yolları, Özbek Hava Yolları gibi şirketler direkt ya da aktarmalı olarak uçuş gerçekleştirebiliyor. Bu uçak yolculuğu 4,5 ile 5 saat arasında sürecektir. Ankara üzerinden Özbekistan’a yapacağınız uçak yolculukları ise İstanbul ya da Moskova aktarmalı olarak gerçekleşecektir. Bu yüzden Türkiye’den Özbekistan’a uçakla giderken tercih edilecek en mantıklı hat İstanbul üzerinden gitmektir.

Özbekistan Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Havaalanında hizmet veren havaalanına ait olan mekik seferler ya da taksiler tercih edilebilir. Havaalanında taksiyle şehir merkezine gitmek isterseniz yaklaşık olarak 15000 Özbek Som’u ödemeniz gerekir. Şehir merkezine gidecek havaalanı servislerinin kalkış bölgeleri ve sefer sıklığını da danışma masalarından öğrenmeniz mümkündür.

Özbekistan’a Ne Zaman Gidilir?

Özbekistan, Orta Asya’da bulunan bir ülke olduğu için sert bir karasal iklime sahiptir. Bu yüzden ülkenin kış ayları oldukça sert ve zorlu geçer. Ayrıca yaz aylarında da oldukça yüksek sıcaklıklar görülür. Tüm bu zorlu hava şartları dikkate alındığında Özbekistan’ı ziyaret etmek için en doğru zaman nisan, mayıs ve haziran başıyla, eylül ve ekim ayları olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *