Hong Kong Vize Var Mı?

hong kong vizesi

Vize muafiyeti olan ülkelerden birisi olarak karşımıza çıkan Hong Kong, ister yeşil isterse de hususi pasapırtu olan vatandaşlarımıza, 90 güne kadar vize muafiyeti sunmaktadır. Sadece pasaportunuz ile birlikte giriş yapabileceğiniz Hong Kong için 90 günden daha fazla süre konaklamanız gerekiyorsa, ancak o zaman vize işlemlerini başlatmış olmanız gerekmektedir. Hong Kong vizesi almak isteyen kişiler için birçok farklı alternative sunulmaktadır. Örnek verecek olursak, ülkede eğitim öğretim hayatını sürdürmek isteyen kişiler için öğrenci vizesi, ticari amaçlı olarak ülkeye gelecek olan kişilere de doğrudan ticari vizeler sunulabilmektedir. Ayrıca, ticari vize sahipleri belirli bir süre Hong Kong’ta kaldıklarında, süresiz ikamet şansına da sahip olabiliyorlar. Bundan dolayı kişilerin Hong Kong vizesi için işlem yaptıklarında daha çok ticari vize başvurusunda bulundukları bilinmektedir.

Hong Kong vizesi almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bir nokta ise, başvuracakları vize türüne göre istenen evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlamalarıdır. Eğer öğrenci vizesi için başvuru yapacaksanız, bu durumda öğrencilik durumuna ilişkin belgenizi vize başvuru sürecinde kesinlikle yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Bunun dışında ticari amaçlı olarak vize alınacaksa da, size gönderilen iş davetiye mektubunu başvuru işlemlerinde kesinlikle yanınızdan ayırmamanız gerekmektedir.

Yapılacak olan Hong Kong vizesi başvurusunda, net bir süre vermek ise çok doğru olmayacaktır. Genellikle vize başvurularında 1 hafta içerisinde sizlere geri dönüş yapılıyor olsa da, hem istenen belgelerin eksiksiz oluşu hem de konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak bu sürede belli bir değişiklik söz konusu olabilmektedir. Son düzenlemeler ile birlikte, Türk vatandaşlarından belirli bir süreye kadar vize muafiyeti uygulamasına gitmiş olan Hong Kong, turistik geziler için vize muafiyet süresini 180 güne kadar çıkarmış durumdadır.

Farklı ülkeleri ziyaret eden kişilerin daha uzun süreli vizeler için de araştırma yaptıkları bilinmektedir. Hong Kong için bu durum araştırıldığı zaman, eğer ülkede toplamda 7 yıl boyunca kalmışsanız, sizlere ülke vatandaşlarının hakların yakın olan bazı hizmetler sunulacak ve oturum vizesini yani oturma iznini de almış olabilirsiniz. Ancak belirttiğimiz gibi bunun için 7 yıl kesintisiz olarak ülkede yaşamış olmanız gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *