Makedonya Gezilecek Yerler

Makedonya aslında resmi adıyla Kuzey Makedonya olarak bilinmektedir. Ülkemizde balkanlar kısmında yer almaktadır. Kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşudur. Birinci Dünya Savaşından bu yana sürekli göçler devam etmiştir. Makedonya’dan Türkiye’ye insanlar göç etmişlerdir. Makedonya’nın para birimi Makedon dinarıdır. İklimi ülkemizin iklimi ile benzer Akdeniz iklimi ve karasal iklim mevcuttur. Dili ise Makedonca dili olan Sırpçaya benzeyen bir dil kullanılmaktadır.

Nüfus ise 2 milyondan fazladır. Bu ülke özellikle de ülkemizle arasında vize problemi olmadığı için ülkemize kapılarını tamamen açmıştır. Ülkemizden buraya her yıl sürekli olarak geziler düzenlenir ve kişiler bireysel olarak bu ülkelere gitmektedirler. Sizlere bu yazımızda eğer Makedonya’yı gezmeye gidecekseniz mutlaka gidip görmeniz gereken noktalardan bahsedeceğiz.

Makedonya Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

  • Matka Kanyonu

Bu kanyon doğal güzellikleri ile adından sıkça bahsettiren bir kanyondur. Üsküp’ün batısında bulunmaktadır. 500 hektarlık bir alanı kendi içerisinde barındırır. Makedonya’nın en popüler açık hava istasyonlarından biri olarak listemizde birinci sırada yer almaktadır. Makedonya’yı tam anlamıyla gezmek istiyorsanız mutlaka buraya gelmelisiniz.

  • Aziz Yuhanna Kilisesi

Makedonya’da milletler ve kültürler birbirleri ile iç içe yaşamaktadır. Eğer Makedonya’ya gitmeyi düşünüyorsanız gezmek isteyeceğiniz önemli bir yer ise Aziz Yuhanna Kilisesi olmaktadır. Kuzey Makedonya’nın Ohri ilinde sarp kayalıkların üzerinde kuruludur. Manzarası ve güzelliği ile adından çok söz ettirir. Gidilmesi gereken yerler arasında da ikinci sırada yer almaktadır.

  • Taş Köprü

Osmanlı Devleti zamanında yapılan ve Fatih Sultan Mehmet köprüsü olarak da bilinen bu köprü hem tarihi hem de oldukça önemli bir köprüdür. Vardar Nehri üzerinde kurulan bu köprü Üsküp’ün simgeleri arasında gelmektedir. Eğer Üsküp’ü tam anlamıyla gezmek istiyorsanız mutlaka bu köprüyü de görmelisiniz.

  • Aziz Naum Manastırı

Orta Çağ’da kurulan Aziz Naum Manastırı, hem ortaçağın önemli gizemlerini barındırırken hem de popüler turistik bir mekan olmaktadır. Kuzey Makedonya’daki bir Doğu Ortodoks manastırı olarak bilinir. Ohri Gölü’nün 29 kilometre güneyinde, Ohri Gölü kıyısında yer almaktadır. Sizler de turistik gezi rotanızda mutlaka bu manastıra da yer vermelisiniz.

  • Üsküp Kalesi

Başkent Üsküp’te yer alan bu kale mutlaka gidip görülmesi gereken yerler arasındadır. Oldukça tarihi bir kaledir ve içerisinde birbirinden farklı gizemleri de barındırmaktadır.

  • Çar Samuel Kalesi

Kuzey Makedonya sınırları içerisinde bulunmaktadır. Birinci Bulgar İmparatorluğu’nun Ohri şehrinde inşa edilen, Ohri gölüne hâkim büyük bir tepenin üzerinde bulunan bir orta çağ kalesidir. Orta çağ ile ilgili bilgi almak ve tarihin gizemli denizlerine dalmak için burayı tercih edebilirsiniz.

  • Milenyum Hacı

Başkent Üsküp yakınlarında bulunan bu hac 66 metre uzunluğundaki bir heykel olarak bilinmektedir. Turistlerin ise gidip gördüğü tarihi güzellikler arasında yer almaktadır.

  • Pelister Milli Parkı

Eğer Makedonya’ya geliyorsanız mutlaka Pelister Milli Parkını da görmelisiniz. Kuzey Makedonya’nın Manastır Belediyesinde bulunan bu milli park yıl boyunca insanların ziyaretlerini almaktadır. Ülkenin üç milli parkı içerisinde en eski ve en büyük olanı bu parktır.

  • Azizler Clement ve Panteleimon Kilisesi

Makedonya’ya gittiyseniz mutlaka bu Bizans kilisesini de görmelisiniz. Kuzey Makedonya’nın Ohri kentinde bulunan bu kilise Bizans zamanlarından bu yana varlığını korumaktadır. Arkeologlar kilisenin Glagolitik alfabesinin ilk öğrencilerine öğretildiği yerde bulunduğuna inanıyorlar.

  • Rahibe Teresa Anıt Evi

İnsani ve barış ödülüne layık görülen rahibe Teresa 1910 yılları ile 1928 yılları arasında Üsküp’te kendi memleketinde yaşamıştır. Bu evde onun anısına vaftiz edildiği yerde dikilmiştir.

Makedonya’da gezilecek yerlerin dışında akşam gidebileceğiniz mekanları Makedonya Gece Hayatı adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *