Kıbrıs’a Gitmek İçin Ne Yapmalı? Vize İstiyor Mu?

kıbrıs vizesi

Akdeniz’in en güzide ülkelerinden birisi olan Kıbrıs, ülkemiz vatandaşları tarafından da çokça kez ziyaret edilmektedir. Hem yaz aylarında iyi bir tatil yaparak tüm yılın yorgunluğunu atmak hem de yılın her döneminde Kıbrıs’ta bulunan eğlence mekanlarında zaman geçirmek isteyen kişilerin, zaman zaman seyahat ettikleri bilinmektedir. Ancak, daha önce Kıbrıs’a gitmemiş olan kişilerin, seyahat planlaması öncesinde en merak ettiği konusunun Kıbrıs vizesi olup olmadığını belirtebiliriz. Öncelikle, Kıbrıs ziyareti yapacak olan kişilerden hiçbir şekilde pasaport ya da vize şartı aranmamaktadır. Ülkeye girebilmek için ihtiyacınız olan tek şey kimlik kartınızdır. Ancak, burada kimlik kartınız yerine ehliyetinizin geçerli olmayacağını da kesinlikle unutmamalısınız.

Kıbrıs vizesi olmayışından dolayı seyahat etmeye yeni başlayacak olan kişilerce daha fazla tercih edilen ülke ile ilgili bilinmesi gerekenleri de şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Kuzey Kıbrıs ziyareti yapacak olan kişilerin, farklı bir para birimi ile ülkeye giriş yapmasına gerek yoktur. Çünkü, ülke içerisinde Türk Lirası’nı sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Ayrıca, ülke içerisinde onlarca farklı döviz bürosu olduğundan dolayı, tüm para birimlerine burada paranızı çevirebiliyorsunuz
  2. Vize şartı aranmadığından dolayı anında ülkeye kimlik kartınız ile giriş yapabiliyorsunuz. Ancak, ülkeye vizesiz olarak girebileceğiniz maksimum süre 3 aydır.
  3. Eğer farklı bir ülke vizesine sahipseniz yani Avrupa Birliği, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Meksika, İsviçre, Norveç, Pakistan, Avustralya, Yeni Zelanda ve Azerbaycan pasaportlarına sahipseniz, ülkeye giriş yaptığınızda hava alanında doğrudan vize alarak daha uzun süre de ülkede kalabiliyorsunuz. 3 aylık süre sadece turistik ziyaretler için geçerlidir.

Ülkemiz vatandaşlarının Kıbrıs vizesi olmadan gerçekleştirecekleri bu seyahat, birçok gezgin tarafından da sık sık yapılmaktadır. Hem hava yolu hem de deniz yolu taşımacılığını kullanarak yapabileceğiniz bu seyahat için bir diğer avantajınız da ülkede kullanılan dillere bakıldığında, Türkçe’nin çok yaygın olduğudur. Birçok kişi farklı bir ülkeye gideceğinde dil konusunda sorun yaşayacağını düşünmektedir. Ancak, Kıbrıs ziyaretlerinizde çok fazla kişi ile Türkçe konuşabileceksiniz. Bununla birlilkte şehir içerisinde hem  Türkçe hem de İngiliz dili kullanılarak birçok tabela yapılması da sizlere büyük kolaylık sağlayacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *