Guatemala Nasıl Gidilir?


Amerika’nın incisi, ve ağaçların şehri olarak bilinen Guatemala tarihi, ormanları, egzotik şehirleri, volkanik dağları, gölleri ile mutlaka görülmesi gereken çok güzel bir ülke olmakla birlikte suç oranı çok yüksek olan bir ülkedir. Bu yüzden seyahat planı yaparken dikkat edilmesi gerekir. Peki bu güzel ülkeye Türkiye’den nasıl gidilir?

Guatemala’ya gitmek için tercih edilecek en iyi ulaşım aracı uçak olacaktır. Nitekim dünyanın farklı noktalarından aktarma yaparak Guatemala’ya uçakla gitmek mümkündür. Uçağın dışındaki ulaşım araçları Guatemala’ya gidebilmek için pek elverişli değildir.

Guatemala’ya Uçak İle Nasıl Gidilir?

Guatemala’ya Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Guatemala’ya giderken aktarmalı olarak gitmek gerekmektedir. Aktarmalar İstanbul’dan Guatemala’nın başkenti olan Guatemala City’ye mesafenin fazla olmasından sebepli en az iki aktarmalı olarak gerçekleştirilir. Guatemala’ya gitmek isteyenler için çeşitli aktarma destinasyonları bulunmaktadır. Bunlar;

  • İstanbul’dan Frankfurt’a, oradan da Miami’ye gitmek, Miami’den de Guatemala City’ye geçmek bir seçenektir.
  • Başka bir seçenek; İstanbul’dan Madrid’e, Madrid’den de Bogota aktarması ile Guatemala City’ye ulaşmaktır. Bu seçenek diğerine oranla daha uzun süren bir yolculuk olacaktır.
  • Üçüncü seçenek; İstanbul’dan Frankfurt aktarması ile Dallas’a gitmek, Dallas’tan da Guatemala City’ye geçmektir.

Aktarma yaparken dikkat edilecek hususlar;

  • Guatemala normal şartlarda Türklerden vize istememektedir ancak ABD’de Miami, Atlanta, Houston aktarmalı Guatemala’ya ulaşılması durumunda ABD vizesi alınması gerektiği unutulmamalıdır.
  • Diğer alternatiflerden Frankfurt aktarmalı gidilmesi durumunda transit vize gereklidir. Ya da İspanya üzerinden geçerek ABD’ye hiç girmeden ulaşım sağlanabilir.

Guatemala’ya ulaşmak için biletinizi son durak olarak Guatemala City’de bulunan La Aurora Havalimanı’na almanız gerekmektedir.

Guatemala Ne Kadar Sürede Gidilir?

Guatemala’ya yolculuk en iyi ihtimalle 15 saat sürerken, ortalama 19 saat sürmekle bekleme süresi ve aktarma durumlarına göre daha uzun da sürebilmektedir.

Guatemala Şehir içi Ulaşım Seçenekleri

Guatemala’da ulaşım otobüs ve taksi ile sağlanmaktadır. Taksilerin bazıları taksimetre ile çalışmakla birlikte pazarlık yapılarak da kullanılabilir. Turistlere gezerken güvenlik ve konfor açısından taksi kullanmaları önerilmektedir.

Guatemala Ne Zaman Gidilir?

Ilıman iklime sahip Guatemala’ya ılıman iklime sahip olmasından dolayı yılın her zamanı gidilebilirken yağışların çok olduğu mayıs ve ekim ayı aralığında gitmemenizi, biletlerinizi ona göre almanızı öneririz.

Guatemala’ya gittikten sonra nereleri gezebileceğinizle ilgili Guatemala’da gezilecek yerler başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *