El Salvador Gezilecek Yerler

El Salvador, Orta Amerika’da yer alan, batıda Guatemala’ya, kuzey ve doğuda Honduras’a komşudur. Güneyinde ise Büyük Okyanus bulunmaktadır. Yaklaşık 7 milyon nüfusa sahip ülke diğerlerine oranla en sanayileşmiş ülkedir. Her ne kadar sanayileşmiş olsa da ekonomik sıkıntılar yaşamaktadır. Yüzölçümü olarak ne kadar küçük olsa da nüfus olarak en kalabalık ülkedir.

El Salvador, İspanya yönetiminde olan bir ülke iken 1841 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Yakın zamanda da kötü olaylar ve iç savaşlar yaşayan bu ülke yine de yıl içinde doğal güzellikleri ve görülmesi gereken birçok yeri ile birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Siz de El Salvador sokaklarında dolaşırken ülkenin acısını muhtemelen hissedeceksinizdir. Bu güzel ülkeye gitme planınız varsa veyahut gezilecek yerleri merak ediyorsanız bu yazımızda sizler için El Salvador’da gezilecek yerleri derledik.

El Salvador Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

 • Santa Ana / Santa Ana Katedrali

Ülkenin başkenti San Salvador’a 64 km uzaklıkta bulunan bu yerleşim yeri El Salvador deyince akla ilk gelen yerlerden biridir. Burası eski bir Maya-Pokoman yerleşim yeridir. Burada geçmişin izlerini mutlaka hissedecek, İspanyol etkisini çok rahat görebileceksiniz. Eskiden Pipiller buraya Sihuatehuacan ismini verseler de 1569 yılında koruyucu Santa Ana adına bir kilise inşa edilince şimdiki ismini almış oldu. Bu yerleşim yeri bir bölge olup içerisinde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Kakao ve kahve yetiştirmek için oldukça verimli topraklara sahiptir. Bu bölgeye yolunuz düşerse gezecek birçok turistik yapı bulacaksınız. Bunlar; kilise, tiyatro binası, hükümet binası ve ana meydan gibi yapılardır. Buraya uğramadan dönmemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

 • San Salvador

Ülkenin başkenti San Salvador olup, El Salvador’un her yeri gezip görmeye değer olsa da San Salvador’u mutlaka görmeniz gerekmektedir. Ülkenin en gelişmiş ve kalabalık şehri başkent San Salvador olup, burada mutlaka kendi zevkinize uygun gezi rotaları oluşturabilirsiniz. San Salvador’da gezilecek yerlerden bazıları şunlardır;

 • Museum of the Word and Image
 • Parque National El Boqueron
 • Iglesia El Rosario
 • Musuo de Arte de El Salvador
 • Lake Illıpango
 • Puerta del Diablo
 • Joya de Ceren Arkeolojik Alan
 • Catedral Metropolitana
 • National Palace

 • İlopango Gölü

El Salvador’un Orta Güney kesiminde yer alan volkanik bir göldür. San Salvador, La Paz ve Cuscatlan illerinin sınırları üzerinde yer almaktadır. Volkanik oluşumlu bu krater gölü, 72 kilometrelik bir alanı kapsamakta ve derinliği 440 metreyi bulabilmektedir. Zamanla okyanusa akan göl, Jiboa nehrini ortaya çıkarmıştır. Göl üzerinde volkanik oluşumlu küçük bir ada bulunmaktadır. Göl etrafındaki kasabalarda yoğunlaşan turistik konaklama ve yeme-içme tesisleriyle önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir. Bu doğal güzellik de mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında olmalıdır.

 • Tazumal

Ülkenin Chalchupa merkezine bağlı bir bölgede yer alan Tazumal, Maya Medeniyeti ’ne ait arkeojik bir kenttir. Arkeolog Stanley Boggs’un 1940-1950 yılları arasında yapmış olduğu kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkmıştır. Burada pek çok tapınak bulunmaktadır. En çok ziyaretçi çeken yapılardan biri olan Tazumal adeta bir açık hava müzesini andırmaktadır.

 • El Boqueron Milli Parkı

Başkent San Salvador’un yakınlarında bulunan El Boqueron Milli Parkı, 1800 metre yükseklikte yer almakta, yaklaşık 5 km alan kaplamaktadır. Milli parkta ayrıca volkanik oluşumlu zirvesinin içinde 558 metre derinliğindeki krater alanıdır. Ayrıca söz konusu volkanın alt kısmında Boqueroncito isimli bir de küçük volkan bulunmaktadır. Volkanik oluşumlara az da olsa ilginiz varsa ve merak duyuyorsanız buraya uğramanızı tavsiye ederiz.

 • San Andres

Zapotitan vadisinde yer alan bu volkan yıllar önce terkedilmiş bir yerleşim yeridir. Ama yerleşim yeri olarak kullanıldığı zamanlar milattan önceye dayanmaktadır. Yapılan kazılar sonucu tarım ile alakalı pek çok araç gerece rastlanmıştır. Günümüzde önemli bir turistik noktadır. Gitmeyi düşünürsaniz dikkat etmeniz gereken bu arkeolojik alanın pazartesi günü açık olmadığı, diğer günler 9.00 ve 16.00 arası açık olduğudur.

 • San Miguel

Ülkenin doğusunda yer alan bu kent, Başkent San Salvador ve Santa Ana’dan sonra en kalabalık şehirdir. Burası dünyada en çok suç işlenen şehri olarak anılmaktadır. O yüzden şiddetle tavsiye eder miyiz emin değiliz ama buraya giderseniz ana meydan, katedral ve yönetim binası gibi turistik yapılarını gezebilirsiniz.

 • Coatepeque Caldera

Coatepeque Caldera, Orta Amerika’daki El Salvador’da bulunan volkanik bir kalderadır. Bu oluşum yaklaşık 72.00 ila 57.000 yıl öncesine dayanmaktadır. Kalderanın doğu kesiminde Coatepeque Gölü bulunmaktadır. Göl volkanik oluşumlu olup, etrafında buna bağlı olarak kaplıcalar bulunmaktadır. Yıl boyu pek çok turist çeken bu oluşum sağlık ve doğa turizminin kalbi gibidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *