Bolivya Gezilecek Yerler

Bolivya 12 milyon nüfusa sahip bir Güney Amerika ülkesidir. Oldukça yüksek bir rakımda bulunan ülkede çok sayıda gezilecek doğal güzellik vardır. Bu yüzden de ülkeyi ziyaret ettiğinizde mükemmel bir tatil geçirebilirsiniz. Ancak yüksek rakımından dolayı seyahatten önce oksijen konusunda yaşayacağınız sorunlara hazırlıklı olmanız gerekiyor.

Bolivya Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

  • La Paz

Ülkenin en büyük şehirlerinden biridir. Birkaç günde rahat şekilde gezebileceğiniz bir şehirdir.  İnsanı oldukça renklidir ve turistlere yoğun ilgi gösterirler. Bunun yanında şehrin halkının çılgın bir yanı da bulunur. Özellikle hükümete karşı sürekli gösteriler düzenlenir. Şehrin isim anlamı İspanyolcada barıştır.Bolivya Gezi Rehberi

Bolivya Ölüm Yolu (Death Road)

La Paz şehrinde yer alan bir doğal güzelliktir. Tur şirketleri buraya gezi düzenliyorlar ve bisiklet turlarına da katılabiliyorsunuz. 100 dolardan 150 dolara kadar bir ücretle bu tura katılabilirsiniz. Her tur şirketinin farklı hizmetleri bulunuyor. Tur şirketine ait bir araç sabah sizi otelden alarak Bolivya Ölüm Yolu’na götürüyor. Yüksek bir yerden başlayarak yokuş aşağıya iniyorsunuz. Bisiklet turu ortalama yarım saat sürüyor. Buradan inerken gördüğünüz manzara oldukça etkileyici ve adrenalin dolu bir yolculuk yapıyorsunuz.

  • Bolivya Tuz Gölü (Salar de Uyuni)

Salar de Uyuni dünyanın en büyük tuz gölüdür. Ülkenin en çok ziyaret edilen noktalarının başında geliyor. Tuzla kaplı uçsuz bucaksız bir arazi görüyorsunuz. Şili yakınında bulunan Uyuni kasabasında tur şirketleri sabahlar jeeplere bindirerek sizi buraya götürüyorlar. Üstelik öğle yemeği ve rehber de ücrete dahil. Burada güneşim batışını seyredebiliyorsunuz. Burada günlük ya da 3 günlük turlara katılabilirsiniz. Ancak burayı ziyaret ederken güneş kremi almayı ihmal etmeyin.

  • Tiwanaku

Ülkenin en büyük şehirlerinden La Paz’ın 70 km batısında yer alır. Bu bölge Güney Amerika’nın eski bir medeniyeti olan İnkalara ev sahipliği yapmış antik bir şehirdir. 2000 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi içine alınmış. İnkalardan kalan çok sayıda kalıntıyı burada görebilirsiniz.

  • Titicaca Gölü

Güney Amerika sınırlarında yer alan en büyük tatlı su gölüdür. Copacabana kasabasında bulunur. Rivayete göre de İnkaların İspanya’dan kaçırdığı iki ton altın bu gölde gömülüdür. Gölde doğa harikası bir manzara ve dingin bir atmosfer sizi bekliyor.

  • Isla Del Sol

Titicaca Gölü üstündeki en büyük adadır. Güneşin Adası anlamına gelir. Ülkenin en sık ziyaret edilen noktalarından biridir. Copacabana kasabasından kalkan gezi tekneleri sizi adanın güneyindeki Yumani köyüne ulaştırır. Burada gezginlerin konaklayacağı pansiyonlar hizmet verir. adada gündoğumu ve günbatımı manzaraları eşsiz bir zevkle izlenebilir. Ayrıca adadan göl üzerindeki diğer adalara da ulaşabilirsiniz.

  • Amazon Yağmur Ormanları 

Tüm ihtişamı ve gizemiyle Bolivya, Kolombiya, Brezilya ve Peru sınırlarını kaplayan Amazon Yağmur Ormanları vahşi yaşamın yanında 100 civarından kabilenin de yaşam alanıdır. Bu ormanda gezi yapmak istediğinizde rehber bulundurmanız zorunludur. Çünkü ağaçlar arasında yolunuzu kaybetme ihtimaliniz yüksektir.

  • Madidi Ulusal Parkı

1995 yılında oluşturulan ve 1.89 milyon hektarlık alan üzerine kurulan Madidi Ulusal Parkı, biyolojik çeşitlilik konusunda dünyanın en önemli alanlarından biridir. Andes Dağları’ndan başlayarak Tuichi Nehri kıyısına kadar uzanır. Parkta ise jaguar, dev karında ve zehirli kelebek gibi çok sayıda ilginç hayvan türü yaşar.

  • Potosi Madenleri

Potisi isimli şehrin temel geçim kaynağı madenciliktir. Ayrıca bu alan ülkenin ana gelir kaynaklarından birini oluşturur. Şehirde görülecek pek bir nokta olmasa da madenler ilginizi çekebilir. Çünkü madenleri gezmek için günlük turlar düzenleniyor. Gerekli ekipmanları edinerek madene inme şansınız var. Böylece farklı bir tecrübe yaşayabileceğiniz turlara katılabilirsiniz.

  • La Higuera

La Higuera çok sayıda turisti kendine çeken küçük ve şirin bir köydür. Bu köyün bu kadar ziyaretçi akınına uğramasının temel sebebi ise Arjantinli devrimci Che Guevara’nın bu köyde öldürülmüş olmasıdır. Köyün ulaşımı biraz sıkıntılı olsa da tarihe tanıklık edebilmek adına kesinlikle Bolivya ziyareti sırasında görülmesi gereken bir yerdir.

Bolivya’da gündüz gezisini bitirdikten sonra akşamları neler yapabileceğinizle ilgili olarak hazılardığımız Bolivya Gece Hayatı adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *