Azerbaycan’a Nasıl Gidilir?

azerbaycana nasıl gidilir

Azerbaycan ve özellikle Bakü’ye gidecek olan kişiler, nasıl bir yolculuk yapması gerektiği, uçak yolculuğunun dışında herhangi bir alternatif ulaşımın olup olmadığını zaman zaman araştırmaktadırlar. Azerbaycan’a nasıl gidilir konusunda kişiler genellikle uçak yolculuğu ve buna yönelik araştırmalar yapsa da, hem daha ekonomik hem de daha keyifli alternatif yolculuklar da sizleri beklemektedir. Buna göre, ülkemizden Azerbaycan’a gidecek olan kişilerin kullanabilecekleri ulaşım yollarını, şu şekilde ele alabiliriz.

  • Türkiye’den Azerbaycan’a gidecek olan kişilerin ilk rotası, haftanın neredeyse tamamından İstanbul’dan hareket eden uçaklardan oluşacaktır. Doğrudan İstanbul ve Bakü arasında geçecek olan yolculuğunuzda, ortalama olarak 50 Dolar bir maliyet ile biletinizi alma şansınız bulunmaktadır. Bu rotayı kullanacak olan kişiler eğer İstanbul’da bulunmuyorsa, İstanbul’a giderken yapacakları harcamaları da dikkate alması gerekmektedir.
  • İkinci rota ise Kars, Tiflis ve Bakü arasında oluşmaktadır. Bu seyahat her ne kadar uzun sürse de, kişiler için Kafkasların keşfi konusunda oldukça keyifli olacaktır. Kars ve Tiflis arasındaki yolculuk toplamda 300 km ve ortalama olarak da 5 saat kadar sürmektedir. Kişilerin yapacakları yolculuk için önce Kars ile Ardahan arasının otobüs ile geçilmesi, sonrasında Ardahan’dan doğrudan Tiflis’e giden otobüse binilmesi ve oradan da Bakü’ye geçilmesi gerekecektir.
  • Üçüncü ve en uzun rota da Kars, Hopa, Batum, Tiflis ve Bakü arasında geçmektedir. ARtvin Ekspress tarafından minibüsler ile yapacağınız bu yolculuk her ne kadar uzun sürse de en keyiflisidir. Çünkü, yolculuğunuz boyunca doğanın eşsiz manzaralarını izlemiş oluyorsunuz.

Yukarıda belirttiğimiz rotalardan hangisini kullanıyor oluranız olun, uçak yolculuğu dışında Tiflis üzerinden yapacağınız yolculuklarda tren alternatifini değerlendirmeniz tamamen sizin faydanıza olacaktır. Bunun nedeni hem yolculuğun daha ucuza yapılacak olmasını hem de tüm doğal güzellikleri izleyerek bir yolculuk yapmanızdır. Eğer vakitten yana kişilerin herhangi bir problem yoksa, ortalama olarak 15 saat sürecek olan üçüncü rotayı tercih etmeleri daha iyi olacaktır. Ancak, sadece bir hafta sonu değerlendirmesi yapılacak ya da kısa süreli bir tatil planlaması yapılıyorsa bu durumda hava yolu taşımacılığını kullanmanız daha uygun olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *