Bosna Hersek Gece Hayatı

1991 yılında Yugoslavya yıkılışından sonra ortaya çıkan cumhuriyetlerden olan Bosna Hersek, dünyanın tarih kokan sınırlı ülkelerinden biridir. Tarihi ve turistik yerler bakımından çok zengin olan Bosna, gece hayatı bakımından da kalitesini her geçen gün arttırmaktadır. Bosna gece hayatı anlamında en hareketli şehir Saraybosna’dır. Daha sonra Banja Luka da gece hayatıyla bilinen şehirlerden biridir. Mostar ve diğer şehirlerde de gece hayatı olsa da Saraybosna bu anlamda Balkanlar’ın en iyi şehirlerinden. Diğer şehirler daha küçük ve kendi halinde olduğu için genelde başkent eğlencenin adresi olarak görülüyor.

Bosna Hersek Eğlence Mekanları

Balkanlar’daki en önemli şehirlerden olan Saraybosna kültürel zenginlerinin yanında gece hayatıyla da ünlüdür. Saraybosna geçmişte çektiği acıları bir kenara bırakarak günümüzde tamamen kalkınmaya odaklanmış bir şehirdir. Hal böyle olunca şehrin caddeleri ve meydanları son derece sosyaldir. Gelişmiş sosyal hayat eğlence kulüpleri ve kaliteli mekanlarla destekleniyor. Saraybosna gece kulübü sayısı bakımından İstanbul’la mukayese edilecek kadar başarılıdır. Gece kulüpleri daha çok Zelenih Beretki adlı cadded bulunuyor. Bu caddede her tarz eğlence anlayışına uygun mekan bulabilirsiniz. Ancak genel olarak Amerikan tarzı gece kulüpleri buraya hakim. Bu mekanlarda sabaha kadar canlı müzik bulabilirsiniz. Ayrıca işletmelerde uluslararası arenada tanınan Bosnalı ve yabancı müzik grupları sahne alıyor. Gece kulüpleri yapı itibariyle çok sayıda insanı ağırlayabilecek kadar geniş ve ferahtır. Ayrıca Zelenih Beretki’den başka şehrin her yerinde gece kulübü ya da bar bulabilirsiniz.  Gece hayatı bu şehrin her noktasında kaliteli bir şekilde yaşanıyor.

Doyasıya eğlenmek isteyen gezginler ise Mehmeda Spahe Caddesi’ni  tercih edebilir. Burada profesyonel hizmet veren ve eğlencenin sabaha kadar sürdüğü gece kulüplerini bulabilirsiniz. Girişlerde genel olarak bilet gişeleri bulunur ve makul bir giriş ücreti ödeyerek içeri gerebilirsiniz. Bu mekanlarda her tarz müzik çalıyor ve işletmeler 24 saat hizmet veriyor. Ayrıca şehirde yerel müzik tadını arayanlar gece 1.00’den sonra bazı mekanlar bulabilir. Ayrıca şehirde bir köy içinde olan ve Orta Çağ mimarisini yansıtan Yaşam Tüneli’ni de ziyaret ederek gece hayatının farklı bir boyuta taşındığı bu yeri görebilirsiniz.

Bosna Hersek’de gece eğlencelerinin dışında gündüzleri neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız Bosna Hersek Gezilecek Yerler adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *