Arjantin Gezilecek Yerler


Arjantin, Güney Amerika Kıtası’nda güneyde bulunan And Dağları ve Atlas Okyanusu arasında bulunan bir ülkedir. Sahip olduğu topraklar ise Güney Amerika’da ikinci, dünyada ise beşinci sıradadır. Mimari anlamda da sizleri hayrete düşürecek bir şehirdir. Özellikle başkent Buenos Aires, Paris tarzında Avrupai bi şehirdir. Bunun yanında Arjantin dünyanın en ilginç bölgelerinden Patagonya, eşsiz milli parklar ve birçok bölgeyi bünyesinde barındırır. Ayrıca çok zengin ve alışık olmadığınız bir kültürün içinde kendinizi bulmanıza olanak sağlar.

Buenos Aires Gezilecek Yerler

Başkentte Plaza Del Mayo’da başkanlık sarayı  Casa Rosada, sömürge döneminin eşsiz yapısı Cabildo, Neo-Klasik tarzda inşa edilmiş Katedral Metropolitana, kolonyal dönemden kalan bankalar ve Gobierno evleri görülecek yerleri arasındadır. Ayrıca şehrin San İsidro bölgesinde oldukça görkemli malikaneler görebilirsiniz. Tigre Deltasında keyifli bir tekne gezisi yapabilir ve Modern Sanat Müzesi’ni ziyaret ederek Latin Amerika modern sanat koleksiyonunu inceleyebilirsiniz. 9 Temmuz Bulvarı 16 şeritten oluşur ve 140 metrelik genişliğe sahiptir. Bu yapısıyla da dünyanın en geniş bulvarıdır.

 • Iguazu Nehri ve Milli Parkı

Ülkenin Brezilya sınırında yer alır ve 1984 yılında UNESCO Doğal Dünya Mirası kabul edilmiştir. 80 metre derinlik ve 3 kilometrelik şelale dünyanın en muhteşem şelalelerinden biridir. Parkta 2000’den fazla bitki türü bulunur ve birçok yaban hayatı canlısı yaşar. Arjantin’de yaşayan kuş türlerinin neredeyse yarısı bu parktadır.

Mendoza Gezilecek Yerler

Bu şehir Arjantin’in batısında bulunur. Şarap üretimi, bağlar ve şarap evleriyle ünlüdür. Bu şehre gittiğiniz şu yerleri mutlaka görmeniz gerekir:

 • Mendoza şarap bağları
 • Plaza de Independencia
 • Parque General San Martin
 • Museo Fundacional
 • Plaza Espana

Plaza de Independencia’da sokak sanatçılarını izleyebilir, Historical Center’ı dolaşabilir, birbirinden çeşitli tarihi merkezi ziyaret edebilir ve şehrin tarihi dokusunu ve atmosferini görebilirsiniz. Şehir dört ana meydandan oluşur. Bu meydanlar Plaza San Martin, Plaza Chile, Plaza İtalia ve yeşil peyzajıyla ünlü Plaza Espana’dır. Bunun yanında şehrin bakı bölgesinde hayvanat bahçesi, üniversite, stadyum gibi hayran kalacağınız birçok yapıyı görebilirsiniz.

Cordoba Gezilecek Yerler

Şehir, ülkenin merkezinde Sierras Chicas Dağları eteklerinde başkente 700 km uzaklıkta bulunur. Ülkenin en büyük ikinci sanayi şehridir. Koloni döneminden kalan birçok bina bulunur. şehirde görmeniz gereken bazı yerler şunlardır:

 • Carmelites Manastırı
 • Iglesia de Compania de Jesus
 • Museo Municipal de Bellas Arte
 • Museo Culturel Genelral Paz.
 • St. Martin Plaza
 • Cordoba Katedrali

Bariloche Gezilecek Yerler

Şehir, Şili ve Arjantin’in güney bölgesini kaplar ve uzun faylar boyunca oluşan buzul vadilerinin etkileyici görüntüsü Nahuel Huapi Ulusal Parkı içinde Andes Dağları eteklerinde yer alır. Coğrafyası İsviçre Alpleri’ne benzer. Görkemli dağlar ve ormanlar Nahuel Huaoi Gölü kıyısında uzanır. Şehir 1902 yılında Almanlar tarafından kurulmuştur. Şehir doğal güzelliğine ek olarak yerel lezzetleriyle de ünlüdür. Cerro Catedral, Arjantin’in en popüler ve lüks olarak hizmet veren kayak merkezidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *