Ukrayna Gezi Rehberi

Doğu Avrupa’nın en geniş topraklara yayılmış ülkelerinden Ukrayna, gece hayatını merkeze alan eğlence turları kadar doğasıyla da maceraperestlerin birçok hayalini gerçekleştirmeye aday. Ukrayna gezisinde ilk önce ziyaret edilmesi gereken şehirler Başkent Kiev ve son zamanların en popüler şehirlerinden Lviv’dir. İkisi de gece hayatına sahip, gezip görülecek yerler bakımından zengin şehirlerdir.

Ukrayna’nın komşuları Macaristan, Moldova, Slovakya, Polonya ile Rusyadır. Güneyi ile kuzeyi arasında ciddi ortalama sıcaklık farklarının bulunduğu Ukrayna, gezginlere tatil seçenekleri konusunda pek çok alternatif sunuyor. Misal kış mevsiminde havaların iyi olduğu bir yere gitmek isteyenler, sıcaklığın ortalama +4 derecelerde seyrettiği güney Kırım kıyılarını ziyaret edebilir. Bu esnada Ukraynanın kuzey kısmında -7 derece görülür. Kayak tatili için mükemmel bir alternatiftir.

Ukrayna’ya Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

1- Ukrayna’nın büyük şehirlerinde toplu taşıma olanakları oldukça gelişmiş. Raylı sistemlerden kara yolu ulaşımına kadar pek çok alternatifin olduğu Ukrayna’da araç kiralama opsiyonu ile kendi taşıtınla da trafiğe katılabilirsin.

2- Ukrayna ile Türkiye arasında saat farkı yok.

3- Burada mümkün olduğunca musluk suyu içilmemesi gerekiyor.

4- Ukrayna’da yapılacak birçok güzel şey var, ama unutmayın ki birçok bölgede olduğu gibi burada da fırsat kollayan yankesiciler var. Özellikle Ukrayna gecelerinde gezintiye çıkarsanız dikkat seviyenizi normalden biraz daha yukarıda tutmalısınız.

5- Ukrayna’da para birimi olarak grivna kullanılıyor. Güncel kuru kontrol etmenizde fayda var.

6- Ukrayna’da internete bağlanmak da kolay. Kendine uygun internet paketi bulunan bir hat alabilirsin. Tanıdık operatörlerden Vodafone burada hizmet veriyor. 

Ukrayna’ya Ne Zaman Gidilir?

Bahar aylarının ortalarından başlayarak yaz mevsiminin sonuna kadar olan aralık uygundur. Bu dönem içerisinde Ukrayna’da birçok festival yapılıyor. Yani Ukrayna geceleri, en çok nisan ile eylül ayları arasında renklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *