Sırbistan Gezilecek Yerler

Bir Balkan ülkesi olan Sırbistan; Rusya, Bizans, Osmanlı, Avusturya gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Avrupa’nın en eski medeniyetlerinden biridir. Bu yüzden ülke güçlü bir tarihe sahiptir. Başkenti Belgrad olan bu ülkede Avrupa başkentlerinin güzelliğini bulabilirsiniz. Sırp halkı çok misafirperver bir halktır. Sizler de hem Balkanlar’da Türk tarihi izlerini görmek hem de bölgenin ambiyansını yaşamak istiyorsanız bu şehri gezebilirsiniz.

Sırbistan Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

  • Belgrad

Ülkenin başkenti olan şehrin çok eski bir tarihi vardır. Beyaz şehir olarak anılan bu başkentte 100’lü yıllara dayanan Belgrad Kalesi bugün hala ayaktadır. Ayrıca şehir gece hayatı ve turizmi ile ünlüdür. Burada daha çok Ortodoks kültürüne ait Aziz Sava Katedrali, 19. Yüzyıl Belgrad Katedrali, Nikola TEsla Müzesi gibi noktaları gezebilirsiniz.

  • Novi Sad

Belgrad’dan sonra ülkenin ikinci büyük kentidir. Burada daha rahat bir ortam vardır. Şehir merkezindeki Özgürlük Meydanı’nı gezebilirsiniz. Ayrıca burada Neo Gotik tarzın güzel bir örneği olan Meryem Ana Katolik Kilisesi ve yanında Neo Rönesans tarzında yapılan Belediye Binası’nı bulabilirsiniz. Burası Balkanlar’ın en büyük festivalleri arasında gösterilen Exit Festivali’nin yapıldığı şehirdir. Petrovaradin Kalesi içinde yapılan bu festival her yıl on binlerce turist çekmektedir.

  • Karlofça

Bu şirin kasaba Belgrad ile Novi Sad arasında yer alır. 1699 yılında Osmanlı ile Kutsal İttifak arasında Karlofça Anlaşmasının imzalandığı yer olmasıyla meşhurdur.

  • Niş

MÖ 279 yılında kurulmuş olan bu şehir Balkanların en eski şehirlerinden biridir. Orta Avrupa ve Ortadoğu arasındaki geçit olarak kabul görür. Buranın şehir merkezi İmparator Konstantin’in doğum yeri olarak bilinir. Şehirde Niş Kalesi ve 1800’lü yıllarda Türkler tarafından yapılan Kelle Kulesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Kelle Kulesi, Osmanlı Devleti’nden ayrılmak isteyen Sırp isyancıların kesilen başlarından yapılmış ve daha sonra anıta çevrilmiştir.

  • Subotica

Subotica, ülkenin kuzeyinde yer alır. 1800’lü yıllarda yapılan Art Nouveau yapısını ziyaret ederek Macar mimarisi örneklerinden birini görebilirsiniz. Ayrıca şehir merkezinde bulunan Belediye Binası da dikkat çekici yapılardan biridir. Subotica şehrini gezdiğinizde Piraeus Bank ve Sinagog’u da ziyaret edebilirsiniz. Bu şirin balkan şehrinde Hırvat, Sırp ve Macar halkı bir arada yaşarç


  • Studenica Manastırı

Bu manastır Sırbistan içindeki bütün Ortodoks manastırları içinde en önemli yere sahip olandır. 1190 yılında kurulan iki kilise vardır. 1200 ve 1300’lü yıllardan kalan Bizans stili fresk resimlerle bezenen Meryem Kilisesi ve Kral Kilisesi beyaz mermerlerden yapılmıştır.

  • Gamzigrad

Burası Roma dönemine ait saray ve tapınaklardan meydana gelen 10 dönüm büyüklüğündeki sit alanıdır. Felix Romuliana olarak da anılan bölge 200’lü yıllarda Galerius tarafından yaptırılmıştır. Burada Yunan tanrıları Dionysos ve Medusa’yı tasvir eden figürler vardır.  Bu bölge 2 tapınak, 2 saray ve hamam kalıntılarından oluşur. Roma dönemi izlerini görmek istiyorsanız burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

  • Novi Pazar

Burası Kosova’ya gitmeden önceki son gezi noktasıdır. Ayrıca burada Türk kültür izlerinin yoğun olarak görüldüğü bir Boşnak yerleşim yeridir. Burada İslam ve Hristiyanlık eserleri bir aradadır. Ayrıca bu bölge UNESCO Dünya Mirasi listesine girmiştir. Sırbistan’ın da eski başkentidir. Şehirde Stari Ras ve Bizans mimarisinin güzel örneklerinden olan Sopocani Manastırı ziyaret edilebilir. Ayrıca şehirde 1600’lerde yapılan Türk Kalesi ve 1400’lerde yapılan Türk hamamı da bulunur. Bu yapılar ülkedeki en eski Türk yapılarıdır.

  • Derdap Milli Parkı

Bu milli park Tuna Nehri boyunca uzanmaktadır. Burayı ünlü hale getiren ise Demir Kapısı olarak da anılan Derdap Geçiti’dir. Burası Romanya kuzeyi ile Sırbistan güneyi arasındaki bölgedir. Buradan nehir güney Karpatlar Dağları’nı kuzeybatı etekleri ise Balkan Dağlarını ayırır. Ayrıca Roma İmparatoru Trajan tarafından Şam Apollodorus adına yaptırılan efsane köprü burada yer alır.

  • Tara Milli Parkı

Bu milli park Avrupa’nın en iyi korunan ve en bakımlı milli parkları arasındadır. Burada ayılar, kurtlar, kartallar ve şahin gibi birçok yabani hayvan ve kuş türü yaşamaktadır.  Ülkedeki doğal yaşamı merak ediyorsanız burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. İçindeki gölde yaşayan yabani hayvanlar da sizlere ayrı bir seyir zevki yaşatır. Sırbistan sizlere her yönüyle farklı bir deneyim sunacaktır. Burada birçok kültürün izlerini hala canlı olarak görebilirsiniz.

Sırbistan’ta görmeniz gereken yerleri gezdikten sonra geceleri nerede eğlenceğinizi, nereleri gezebileceğinizi merak ediyorsanız Sırbistan Gece Hayatı adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *