Dominik Cumhuriyeti Gezilecek Yerler

Karayiplerdeki Hispanyola adasında yer alan, yaklaşık 10,77 milyon nüfusa sahip Dominik Cumhuriyeti, doğal ve vahşi güzellikleri, eşsiz doğası, tropik ormanları, masmavi denizleri ile mutlaka görmeniz gereken bir yer. Dominik Cumhuriyeti’nde her mevsim yaz olmakla, plajlarda masmavi denizlerin ve bembeyaz kumların tadına varabilirsiniz. En önemli özelliklerinden biri Kristof Kolomb’un yeni dünyayı keşfi sırasında ilk ayak bastığı yer olarak bilinir. Karayiplerde en çok turist çeken bölgedir.

Dominik kültürel bakımdan da çok zengin bir ülke olup, müzik festivalleri, karnavallar, spor müsabakaları gibi birçok eğlenceli ve renkli yönü vardır. Kuş gözlemcileri için cennet sayılabilecek bir yer olan Dominik birçok kuş türünü içinde barındırır. Sadece kuş türleri değil göz kamaştıran su altı yaşamına, yağmur ormanları dolayısıyla dünyada sadece burada bulunan çeşitli ve el değmemiş bir bitki örtüsüne sahiptir.

Ara vermeden, yılın her anı devam eden sportif aktiviteler, eğlenceli gece hayatı, festivalleri, casinoları, plajları, arkeolojik kalıntıları ile Dominik Cumhuriyeti, gezilecek yerleriyle de unutulmaz bir tatil vadediyor. Bu yazımızda sizler için Dominik Cumhuriyeti’nde gezilecek yerleri derledik.

Dominik Cumhuriyeti Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

 • SANTO DOMİNGO

Hispanio Adasının güneydoğu kıyısında yer alan bu kent, Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti, en büyük şehri ve en çok turist çeken bölgesidir. 1946’da Ozomo Nehri üzerinde kurularak en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu bilinmektedir. Geçmiş günlerin izlerinin mimarilerde ve sokaklarda hala görebilirsiniz. Burada gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir;

 1. Dominik İnsanı Müzesi
 2. Ulusal Kütüphane
 3. Santo Domingo Katedrali
 4. Diego Colombo Sarayı
 5. Catedral Primada de America
 6. Fortaleza Ozama
 7. Las Damas Sokağı
 8. El Conde Sokağı
 9. Plaza Espana

 • SAMANA BAY

Samana, Dominik Cumhuriyeti’nin doğusunda yer alan, gözlerinize inanamayacağınız kendinizi dünyanın dışında bir yerde hissedeceğiniz rahatlatıcı ve huzurlu bir atmosfere sahip bir yarımadadır. Burada, ormanları, kuşların yuva yaptığı mağaraları, berrak suları ve balinaları görebilirsiniz. Buraya gittiğinizde bisiklet kiralayarak burayı keşfe çıkabilirsiniz.

 • SANTİAGO

Dominik Cumhuriyeti’nin ikinci en büyük şehri olan Santiago sınırsız gece hayatı, restoran ve kafeler, kültürel parklar ile ülkenin en renkli ve eğlenceli şehridir. Ülkenin kalbi adeta burada atar. Sigara ve puro endüstrisinin de merkezi olan kent, eğitim ve kültür açısından da en önemli şehirdir. Burada da gezilecek pek çok yer bulabilirsiniz. Bunlardan bazıları şöyledir;

 • Monumento de Santiago
 • Centro Cultural Eduardo León Jimenes
 • Mundo Acuático
 • Fortaleza San Luis
 • Duarte Park
 • Palacio Consistorial
 • Museo Folklorico don Tomas Morel

 • PLAYA DORADA VE LA ROMANA

Playa Dorada, ülkenin kuzey sahilinde yer alan ve insanların genelde alışveriş ve konaklama için tercih ettikleri bir lokasyondur. Konaklamanın burada yoğun olmasından kaynaklı bar, kafe gibi eğlence ve gece hayatı yoğun olduğu güzel bir tatil beldesidir.

La Romana ise, ülkenin güneydoğusunda yer alan 3. Büyük şehridir. Buradan ülkenize dönerken yakınlarınıza hediye alabileceğiniz pek çok yer bulabilirsiniz. Nitekim birçok tarihi güzellikleri de içinde barındıran kente gittiğinizden Altos de Chavon’a uğraman dönmeyin. Bu bölgede arkeolojik müze ve amfitiyatro bulunmaktadır.

 • EL LİMON ŞELALESİ

El Limon Şelalesi, Dominik Cumhuriyeti’nin Atlantik tarafına bakan kıyısında yer almakla, buraya ulaşım inanılmaz güç. Çünkü ana gidiş yolunda ancak atla geçebileceğiniz birçok nehir bulunmakta. 50 metre yükseklikten dökülen bu şelale için bu zorluklara katlanabilirseniz karşınıza çıkan muhteşem manzara karşısında kendinizi doğal yüzme havuzuna atıp, tüm yorgunluğunuzdan kurtulabilirsiniz. Trekking severler için muhteşem bir durak olacaktır.

 • LOS HAITISES NATIONAL PARK

Los Haitises National Park, 1976’da kurulan, durgun sahilleri, kalker mağaraları, geniş bir mangrov ormanı ve tepeleriyle dikkat çeken bir parktır. Ormanlarla kaplı bu parkın içerisinde binbir çeşit canlı türünü görebilir, dingin sularında denizin keyfini çıkabilirsiniz. 24 saat açık olan bu parkı dilediğiniz zaman ziyaret edebilme olanağını da sahipsiniz.

 • LAS TERRENAS

Las Terrenas, Dominik Cumhuriyeti’nin kuzey kıyısında yer alır. Eskiden küçük bir balıkçı kasabası olan şehir, şimdilerde muhteşem manzaraları, beyaz kumları ve tertemiz suları ile turistlerin uğrak yeri haline geldi. Turistler haricinde Santo Dominicalılar tarafından da 2 saatlik bir mesafede olmasından dolayı çok sık ziyaret ediliyor. Aynı zamanda burada yunuslarla yüzebilir, balinaları izleyebilirsiniz.

 • ALCAZAR DE COLON

Alcazar de Colon, Ciudad Colonial şehrinde yer alıyor. UNESCO Dünya Mirasları Listesinde koruma altında bulunan yapı ülkenin en çok ziyaret edilen müzelerinden Ortaçağ ve Rönesans sanat eserlerini sergileyen Museo Alcazar de Diego Colon’a da ev sahipliği yapıyor. 50 oda, bahçeler ve avlulardan oluşan bu müze ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

 • JARABACOA

Jarabacoa, Dominik Cumhuriyeti’ndeki La Vega Eyaletinde yer alan, dağlık ve muhteşem doğası, çam ormanları, şelaleleri ve nehirleri ve Karayiplerdeki en yüksek zirvelerden birini içinde barındırıyor. Bu bölgede adalılar yani yerliler yaşıyor. Tropikal ikliminden dolayı kış aylarını da ılıman geçmekte, bu sebeple ‘Sonsuz Bahar Şehri’ olarak bilinmektedir.

 • CABARETE

Eğer huzurlu bir tatilin yanı sıra macera tutkunu iseniz burası tam size göre. Cabarete 1835’de köle tüccarları tarafından kurulan bir dönemin sakin balıkçı bir kasabası iken, günümüzde kitesurf tutkunlarının uğrak merkezi haline geldi. Ayrıca şnorkel, kano ve tüplü dalış gibi birbirinden farklı seçenekler sunan kent sizi macera dolu bir yolculuğa çıkarıyor.

Dominik Cumhuriyeti gündüz gezilecek yerleri bitirdikten sonra akşamları da gidebileceğiniz mekanları, gece kulüplerini Dominik Gece Hayatı adlı yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *