Senegal Gezilecek Yerler

Senegal pek az bilinse de ülkemizden çok sayıda turist çeker. Batı Afrika ülkesi Senegal daha önce uzun yıllar boyunca Fransa yönetiminde kalmıştır. Bu yüzden ülkede bu döneme ait izleri görebilirsiniz. Ülkede doğal rezervler, doğa harikası parklar, kurak çöller ve çok sayıda turistik mekanı ziyaret edebilirsiniz. Sizler de Afrika kültürünü yakından tanımak ve güzel bir tatil geçirmek istiyorsanız bu ülkeyi tercih edebilirsiniz. Senegal’de yerel bölgeleri ziyaret ederek ülkedeki farklı yaşamlara şahit olabilirsiniz. Senegal sosyal hayat bakımından oldukça renkli bir ülkedir. Halk arasında Fransızcadan başka çok sayıda yerel dil konuşulmaktadır ve farklı kültürler yaşamaktadır.

Senegal Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

  • Dakar

Dakar, ülkenin başkentidir. Ayrıca en gelişmiş ve yoğun nüfusu kent Dakar’dır. Burada gezebileceğiniz çok sayıda yer bulunur. Ayrıca her yıl geleneksel olarak düzenlenen Dakar Rallisi de dünyanın ünlü etkinlikleri arasındadır. Bu şehrin renkli dünyası içine girerek sömürge döneminden kalan birçok eseri görebilir ve yerel halkın kültürünü yakından tanıyabilirsiniz.

  • Goree Adası

Bu ada başkent Dakar şehrine bağlı 19 idari bölgeden biridir. Ada geçmiş dönemlerde köle ticaretinin merkezi olmuştur. Günümüzde ise çok sayıda turist çekmektedir. 1978 yılında UNESCO Dünya Miras lisesine girmeyi başaran adada doğal alanlarda huzurlu bir gezintiye çıkabilir ve tarihi yapılarla ülkenin geçmişine yolculuk yapabilirsiniz.

  • Retba Gölü

Bu doğal güzellik Pembe Göl adıyla da bilinir. Gölün ilgi çekici olmasının sebebi pembe renkte olmasıdır. Bu durumun sebebi ise bünyesindeki fazla tuz oranı olarak açıklanmaktadır. Gölün içinde farklı türde bakteri ve alglerin yaşaması da destekleyici sebepler olmaktadır. Bu gölde dünyada eşine az rastlayacağınız bir manzara vardır. Buraya giderek mükemmel anılar biriktirecek fotoğraflar çekebilir ve Retba Gölü’nün güzelliğine şahit olabilirsiniz.

  • Köleler Evi

Bu yapı Goree Adası sınırlarında bulunur. Burada Atlantik’te daha önce yapılan köle ticaretini yansıtan sergiler bulunur. Müzedeki eserleri ilgiyle görebilir ve köleler hakkında merak ettiğiniz her bilgiyi burada edinebilirsiniz. Ayrıca müzede köle ticareti yıllarında yaşanan olaylar da ziyaretçilere yansıtılmaktadır.

  • Niokolo Koba Parkı

Gambiye Nehri üzerinde yer alan bu park, geniş bir ormanlık alanı içindedir. 1954 yılında milli park olarak ilan edilen Nokolo Koba Parkı 9130 km2 bir alan üzerinde kuruludur. Ayrıca bünyesinde Afrika doğal yaşamını yansıtacak onlarca hayvan ve bitki türünü barındırır. UNESCO Dünya Miras listesine de girmeyi başarmış bu doğal alan 2007 yılında da Tehlike Altında Olan Alanlar listesine girmiştir. Ülkenin doğal dokusunu bu güzel parkta izleyebilirsiniz.

  • Saloum Delta Milli Park

Saloum Nehri ve Kuzey Atlantik bölgesini birbirine bağlayan Saloum Deltası’nda bulunur. Bu milli park 1976 yılında ziyaretçilere açılmıştır. 760 km2 alana sahip olan bu doğal alan da içinde çok sayıda hayvan ve endemik bitki türünü barındırır. Burada da parkın büyük kısmı ormanlık alanlardan oluşur ve temiz havayı içinize çekerek güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.

  • Zaferler Katedrali

Bu yapı ülkenin başkenti olan Dakar şehrinde bulunur. La Republique Bulvarı içinde yer alan Zafer Katedralı 1936 yılında tamamlanmıştır. Ayrıca ülkedeki en büyük kilise olarak ün yapmıştır. Burayı her  yıl çok sayıda turist ziyaret eder.

  • Djoudj Kuş Barınağı

Senegal Nehri’nin güneydoğusunda yer alır. Burası 14 Nisan 1971 tarihinde ziyaretçilere açılmıştır. Ayrıca dünyadaki az sayıdaki barınaktan biridir. Burada televizyonlarda izlediğimiz belgelerin birçoğu çekilir. Pelikan ve flamingo öncelikli olmak üzere barınakta dört yüzden fazla kuş türü yaşar. Bu barınak UNESCO tarafından korumaya alınan bir bölgedir.

  • Regional de Thees Müzesi

Burası Senagal’in Thies şehir merkezinde bulunur. Burası ülkenin ziyaret oranı yüksek olan müzelerinden biridir. Burada ülkenin tarihi, sanatı ve kültürünü yansıtan onlarca eser sergilenir. Müze her gün saat 9.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Ülkenin kültürünü yakından tanımak isteyenler mutlaka bu güzel müzeyi gezebilir.

  • IFAN Afrika Sanatları Müzesi

Bu yapı Senagal’in başkenti olan Dakar’da yer alır. IFAN Afrika Sanatlar Müzesi ülkedeki en eski sanat müzesidir. Burası ayrıca ülkenin en kapsamlı ve en büyük müzelerden biri olarak bilinir. Müzede mask, heykel, geleneksel giysiler ve müzik enstrümanları sergilenir. Burada ülke hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Yukarıda listelediğimiz yerleri gezerken akşamları da Senegal gece kulüplerine giderek sabahlara kadar eğlenebilirsiniz. Senegal Gece Hayatı adlı yazımızı okuyarak Senegal gece kulüpleri ve eğlence dünyası hakkında fikir alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *