Uruguay Nasıl GidilirArjantin ve Brezilya’nın arasında yer alan Güney Amerika’nın güzel ülkelerinden biri olan Uruguay son yıllarda tarihi ve doğa güzellikleri ile turistlerin göz bebeği haline gelmiştir. Bu güzel ülkeye ülkemizden gidebilmek için  hava yolu ve deniz yolu olmak üzere iki yol bulunmaktadır. Ancak deniz yolu hava yoluna göre oldukça maliyetli ve bir o kadar uzun sürmektedir. Hava yolu ile gitmek tercih edildiğinde seyahatler en az 24 saat sürer. Ancak deniz yolu tercih edilecekse hem maddi açıdan hem de zaman açısından tasarruf yapmak adına Arjantin veya Brezilya’ya uçak ile gelip oradan aktarma yaparak Uruguay’a deniz yoluyla geçilebilir.

Uruguay’a Uçak ile Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Uruguay’a direkt olarak uçuş bulunmamaktadır. Bu sebeple öncelikle uçak yoluyla aktarma yapmak gerekmektedir. Uruguay’a gitmek için Madrid, Frankfurt gibi Avrupa ülkelerinden ya da Latin Amerika ve Amerika’dan aktarmalı olarak gidebilirsiniz.

Uruguay Türk vatandaşlarından vize talep etmemektedir.Ancak dikkat edilmesi gereken husus aktarma yapılacak ülkelerin vize isteyip istemeyeceğidir. Nitekim aktarmalı uçuşlarda bazı ülkeler vize talep etmezken bazıları transit vizesi alınması şart olarak koşmaktadır. Kaldı ki Latin Amerika ülkeleri üzerinden yapacağınız aktarmalarda hiçbir ülke sizden vize talep etmez ancak Amerika üzerinden aktarma yapmaya kalkarsanız, Amerika Transit Geçiş Vizesi almanız gerekecektir. Ayrıca Uruguay’a gidebilmek için Almanya aktarmasını tercih ederseniz yine vize almanız gerekcektir.

Uruguay’a uçan havayolu firmalarının başlıcaları, Lufthansa, American Airlines, Air Europa firmalarıdır. Uruguay’a gitmek için bilet almanız gereken havaalanı, Uruguay’ın başkenti olan Montevideo’daki havaalanıdır. Ülkeye bu havaalanından giriş yapmanız gerekmektedir.

Dünyadaki birçok ülke yurtdışından gelen turistlerin aşı belgesi ile gelmesini talep etmektedir. Ancak Uruguay’da turistlerin aşıları olup olmamasına bakılmamaktadır. Nitekim Uruguay’da sağlık hizmetleri bedava olduğundan aksi bir durumda oradaki sağlık kuruluşlarından rahatlıkla faydalanılabilir.

Uruguay’a Ne Zaman Gidilir?

Güney Amerika bölgesinde Haziran ve Eylül ayları arasında oldukça yağmur ve soğukluk olduğu için Uruguay’a bu aylarda gitmek pek mantıklı değildir. Bizim ülkemize göre kış, Uruguay’a göre yaz ayları olan Ocak – Şubat aylarında Uruguay’da insanlar cıvıl cıvıllardır. Bu anlamda Uruguay ziyaretlerinizi en azından Aralık ile Mart ayları arasına planlamanızda yarar vardır.

Uruguay’a gittikten sonra nereleri gezebileceğiniz ile ilgili olarak Uruguay Gezilecek Yerler ve Uruguay Gece Hayatı adlı yazılarımızı okuyabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *