Tunus Gezilecek Yerler

Tunus Kuzey Afrika’da Akdeniz’e kıyısı olan bir ülkedir. Konumu neticesiyle turist yoğunluğunu her sene taşımaktadır. Ülkenin kurucusu Habib Burgiba’dır. İslam ülkesidir. Bundan dolayı da islami kurallar uygulanmaktadır. Batısında Cezayir, doğusunda Libya ve Akdeniz, Kuzeyinde de Akdeniz yer alır. Ülkenin güney kısmını Büyük Sahra Çölü kaplar.

Tunus tarihi özellikleri ve birçok dile, dine ev sahipliği yapmış karma yapısıyla turistlerin özellikle ilgisini çekmektedir. Eğer sizlerde Tunus’a gitmeyi planlıyorsanız, sizlere önereceğimiz rotalara gidebilirsiniz.

Tunus Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

  • Bardo Ulusal Müzesi

Tarihi sever misiniz? Özellikle de yıllardır farklı ülkelere ve farklı medeniyetlere ev sahipliği yapılmış bu ülkede… Tunus’un Le Bardo tünellerinde bulunan bu müze Tunus’un tüm tarihini sizlerin gözlerin önüne seriyor. Şu an Akdeniz’in en önemli müzelerinden biri haline geldi.

  • Port El Kantaoui

Port El Kantaoui Akdeniz’in güzelliklerini görmek isteyenler için harika bir durak olmuş durumda. Tunus’un merkezinde Sousse şehrinin 10 kilometre kuzeyinde bir turizm kompleksi olmaktadır. 1979 yılından beri tüm turizmcilere hizmet vermeye devam etmektedir.

  • El Cem Amfitiyatrosu

Tiyatro ve tarihi bir arada buluşturan El Cem Amfitiyatrosunu gezerek çok rahat vakit geçirebilirsiniz. Tarihin dokusuna dokunmak istiyorsanız, bu tiyatro tam sizin rotanızda olması gereken yerlerdendir. El Cem Amfitiyatrosunda vakit geçirirken bir yandan da bu tarihi dokusunu içine çekebilirsiniz. UNESCO tarafından 1979 yılında El Cem Amfitiyatrosu tarihi Dünya mirası olarak listeye alınmıştır.

  • Sousse Medine Valiliği

!988 yılında Dünya UNESCO mirası olarak sayılan yerlerden biri olarak bu listemizde dördüncü sırada yer alıyor. Tunus’ta yer alan bir Medine mahallesidir. İslamiyet mimarisinin en gözde örneklerinden biri olarak gidip görülmesi gereken yerlerden biridir.

  • Ichkeul Gölü

Afrika’nın en kuzeyinde bulunan göl olarak bilinen Ichkeul gölü, Bizerte’ye 20 kilometre mesafede yer alan bir göldür. Her yıl kuşlara konaklama alanı olarak bilinmektedir. Göle misafir olarak kuşların yanı sıra ördek, kaz, leylek ve pembe filamingolar gelmektedir.

  • Ez-Zitouna Camii

Tunus’ta bulunan en önemli camilerden biri de Ez Zitouna Camii olarak bilinmektedir. Cami, Tunus’un başkentindeki en eski olan ve dokuz girişi olan 5.000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Eski bir yapı olarak bilinen camii de 160 otantik sütuna sahiptir.

  • Antoninus Hamamları

Antoninus Hamamları bir diğer adıyla da Kartaca Hamamları Afrika kıtasında inşa edilen Roma thermae kümesi olarak bilinmektedir. Roma İmparatorluğunda bulunan en büyük üç binadan biri olarak bilinmektedir.

  • El-Griba Sinagogu

Farklı bir dini yapı olarak bilinen El Griba Sinagogu oldukça ünlü bir sinagogdur. Antik bir sinagog olan El Griba Sinagogu adanın merkezi Humt Sunk’a birkaç kilometre uzaklıkta olan yapıdır. Bu yapıyı görerek farklı dinlerin bütünleşmesini de çok rahat bir şekilde izleyebilirsiniz.

Tunus’da akşam olduktan sonra ne yapacağınızı, hangi mekanlarda eğlenebileceğinizi merak ediyorsanız Tunus Gece Hayatı adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *