Sırbistan Mutfak Kültürü

Doğu tarzı yemekler ile Orta Avrupa mutfağının Balkanların yerel lezzetleri ile bir araya gelmesi sonucu keyifli yemekleri tatmak mümkün.

Restaurant ve taverna yapısına sahip kafanaların yanında Sırplar yerel fast food tarzı yiyecekleri de severek tüketiyor. Akşam yemeği için gideceğiniz kafana da sipariş edeceğiniz 2 kişilik yemek ile 3 kişi rahatça doyabilirsiniz.

Et Ürünleri

Eğer vegansanız Sırp mutfağı pek de size göre değil. Son derece yüksek kaloriye sahip yoğun olarak et ve süt ürünleri tüketilmekte. Sipariş verirken koyun eti için ‘ovçetina’,dana eti için ‘teletina’, keçi eti için ‘kozje meso’ diyerek garsonlardan yardım isteyebilirsiniz.

Kobasica

Büfelerde ekmek arası satın alabileceğiniz gibi restaurantlarda tabakta sipariş verebilirsiniz. Yanında kaymak, patates ve salata ile birlikte servis edilir.

Pljeskavica

Büyükçe yuvarlak ve düz bir köfteden oluşur. Büfelerden fast food tarzı ekmek arası pilijeskavica aldığınızda içine istediğiniz salata ve mezelerden ücretsiz olarak ekletebilirsiniz.

Sarma

Balkan ülkelerinden hangisine giderseniz gidin sarma bildiğimiz sarmadır. Muska şeklinde lahana yaprağına hazırlanan sarma yoğun miktarda kıyma içeriyor.

Palacinke / Krep

Orijinal adını Avusturya’dan alan krep neredeyse her köşe başındaki büfelerde satılıyor. İsteğe göre dövülmüş fındık, çikolata, bisküvi, bal, reçel ile servis edilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *