Özbekistan Vize İstiyor mu?


Özbekistan Türkiye’ye karşı olan vize uygulamalarında bir değişikliğe gitmiştir. Türkiye vatandaşı olup Umuma Mahsus, hususi ve hizmet pasaportu bulunan kişiler 3 Şubat 2018 tarihinde ortaya konan yeni kararname gereğince Özbekistan’a gittiklerinde 30 günü aşmadıkları zaman vize almadan seyahat edebilirler. Ancak Özbekistan ziyareti 30 günden fazla sürecek ise Türk vatandaşları için vize uygulaması yapılmaktadır. Bunun yanında diplomatik bir pasaport sahibi olan Türkiye vatandaşları 90 güne kadar Özbekistan’a vizesiz seyahat edebilirler.

2017 yılından beri de Türkiye’den Özbekistan vizesi almak için vize ve davetiye gerekliliği kalkmıştır. Ayrıca Türk vatandaşları Özbekistan’a vizesiz giriş yapmak için otel rezervasyonu yaptırmalıdır. Rezervasyon olmadan vizesiz seyahat zor olabilir. Otelde kaldığınızı gösteren otel ödemesi de çıkış sırasında yanınızda olursa iyi olur. Çünkü yetkililer otel faturasını bazen kontrol etmek isteyebilirler.

Özbekistan’a Vize Başvurusu Nasıl Olur?

Türkiye vatandaşları Özbekistan’da 30 günden fazla kalacaklarsa vize almaları gerekir. Vize başvurusu için de izlenecek olan bir prosedür bulunur. Vize başvuru prosedürü ise vize başvuru türü dikkate alınarak değişiklik gösterir. Özbekistan için vize alacak kişiler Ankara ve İstanbul’da yer alan Konsolosluk ve Büyükelçilik binalarının vize bölümünden işlem yapabilirler. En az 6 ay geçerli pasaportunuz ile birlikte vize başvuru işlemi başlayabilir. Vize işlemleri de ortalama 3 ya da 5 iş günü içinde sonuca ulaşır. Bu yüzden en az seyahatten 10 gün önce vize işlemlerine başlanması gerekir. Vize ücreti ise vizenin türüne ve vizeye başvuran ülkenin vatandaşına göre değişiyor.

Özbekistan Vizesinde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Özbek vizesine başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor.   Dikkat etmeniz gereken bu durumlar:

  • Pasaportunuz geçerli yani en az 6 ay daha kullanım süreli olmalıdır.
  • Pasaportunuzun yıpranmış bir bölümü bulunmamalıdır.
  • Başvuru sırasında vize görevlisine verdiğiniz belgelerin tarihi yeni olmalıdır.
  • Vize için uçak ya da otel rezervasyonuna gerek yoktur.
  • Gerekli görüldüğü takdirde istenen ek belgeleri sunmanız gerekir.

Bu işlemleri dikkate almadığınızda vizeniz reddedilir ve boşa zaman harcamış olursunuz.

Özbekistan’dan Komşu Ülkelere Geçiş

Özbekistan ziyaretiniz sırasında komşu ülkeleri de gezmek isteyebilirsiniz. Bunun için özellikle Türkmenistan ev Rusya’yı ziyaret edebilirsiniz. Türkmenistan’ı sorunsuz gezseniz de Rusya ile vize görüşmeleri hala sürüyor. Buralara giderken mutlaka dikkat etmeniz gereken şey vize uygulamasının olup olmadığıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *