Malezya Gezilecek Yerler

Malezya Güneydoğu Asya’da yer alan doğu ve batıyı birbiriyle kavuşturan 13 eyaletten oluşan bir ülkedir. Son zamanlarda güzellikleri ve eğlence hayatı ile adından sıkça söz ettirmektedir. Bundan dolayı da sık sık ziyaretçi akınına uğramaktadır. Malezya Parlamenter Monarşi ile yönetilmektedir. Federal bir devlet olarak kayıtlara geçmiştir. Ayrıca ülke adalarıyla da oldukça ünlüdür. 18.000’den fazla adanın birleşmesiyle oluşmuş bir ülkedir.

Ülkenin resmi dili Malayca olarak bilinen Malezya dilidir. Para birimi olarak da Malezya Ringgiti kullanılmaktadır. Başkenti ise Kuala Lumpur’dur. Eğer sizler de çok yakında bir Malezya turu planlıyorsanız muhteşem fikirlerle nerelere gitmeniz gerektiğinden ve nereleri gezebileceğinizden bahsedeceğiz.

Malezya Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

  • Petronas İkiz Kuleleri

Malezya’da gidebileceğiniz en yüksek tepeler Petronas İkiz Kuleleri olarak bilinmektedir. Modern bir tasarıma sahiptir. Mimarlar özellikle de tasarımını İslami tasarımlarına göre ayarlamışlardır. Toplamda 88 kattan oluşur. Aralarında bir de gökyüzü köprüsü adı verilen bir köprü kurgulanmıştır. Eğer Malezya’ya gitmek istiyorsanız listenizin ilk sırasında Petronas İkiz Kuleleri olmasını öneririz.

  • Batu Mağaraları

1891 yılında oluşumun tamamlandığı düşünülen bu mağaralar tamamen bir doğa harikası özelliği taşımaktadır. Batu Mağaraları, Gombak, Selangor’da bir dizi mağara ve mağara tapınağı bulunan kireçtaşı bir tepenin adıdır.  Bu mağara adını üzerinde bulunan tepeden geçen Sungai Batu’dan almaktadır. Ampang’ın onuncu kalker tepesidir. Batu Mağaraları da yakında bulunan bir köyün adı olma özelliğini taşımaktadır. Eğer sizler de Malezya’ya bir gezi düşünüyorsanız mutlaka gezi listenizde Batu Mağaralarına yer vermelisiniz.

  • Menara Kuala Lumpur

Menara Kuala Lumpur Malezya’da bulunan bir kuledir. Bu kule televizyon kulesi olarak işlev görmektedir. 1992 yılları ile 1994 yılları arasında bu kulenin inşasına başlanmış ve tamamlanmıştır. 1 Ağustos 1996 yılında ise kulenin açılışı resmi olarak yapılmıştır. Malezya manzarasını görmek istiyorsanız sizler de bu televizyon kulesine gidip ziyaret edebilirsiniz. No. 2 Jalan Punchak, Off, Jalan P Ramlee, Kuala Lumpur, 50250 Kuala Lumpur, Malezya

  • Kinabalu Dağı

Eğer yeşilliği seviyor ve kaplıca sularını Malezya’da da görmek istiyorsanız harika bir durak noktası olan Kinabalu Dağından sizlere bahsedebiliriz. Bu dağ özellikleri ile adından sıkça söz ettirmektedir. Malezya’nın Sabah adı verilen bir kentinde yer almaktadır. Dünya mirası olarak belirlenmiş ve park haline de getirilmiştir.

  • Perhentian Islands

Geldik Malezya’nın en güzel sahil şeritlerine. Perent Adaları, Besut Bölgesi, Terengganu, Malezya’daki adalardır. İki ana ada, Perhentian Besar ve Perhentian Kecil. Küçük, ıssız Susu Dara, Serengeh ve Rawa adaları Kecil’den uzanıyor. Bu adalar oldukça şirin ve mas mavi sulara sahiptir. Berrak sularda yüzmek ve kendinizi tam anlamıyla tatil yapıyormuş gibi hissetmek için bu adaları tercih edebilirsiniz.

  • Sipedan

Bir başka ada olan Sipedan’da aletli dalış,  yüzme ve şnorkelli dalış gibi aktivitelerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Yine Malezya’nın Sabah kentinin doğu kıyısında yer alan bir ada olabilir bilinmektedir. Sipadan, Malezya’nın deniz tabanından 600 metre yükselen tek okyanus adasıdır. Bundan dolayı da Malezya’ya gelince kesinlikle görülmesi gerekilen yerler listesinde başlarda yer almaktadır.

  • Bukit Bingtang

Alışveriş ve gece hayatı severler için harika bir yer önermeye devam edeceğiz. Bu bölge tamamen eğlence hayatının devam ettiği ve alışveriş için birçok yerin bulunduğu mekan olarak bilinmektedir. Buralarda alışverişlerinizi yapabilir ve eğlencelerin tadını çıkartabilirsiniz. Bukit Bingtang’a uğramadan Malezya gezinizi tamamlamamanızı öneririz. Malezya’daki gece hayatı ile ilgili diğer yazımıza bakarak hangi mekanlara gidebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Malezya’da gündüz geziniz bittikten sonra Malezya Gece Hayatı adlı yazımızı okuyarak Malezya’da gece ne yapabileceğinizi, en iyi gece kulüpleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *