Kosova Vize İstiyor Mu?

Yakın tarihte bağımsızlığını ilan eden Kosova ile ülkemiz arasında sıkı bağlar vardır. Bu bağlar sayesinde yapılan anlaşma neticesinde, Türk vatandaşları 6 ay içinde 90 gün süre ile Kosova’da vizesiz olarak kalabilir. 90 günden kısa sürecek olan seyahatler için vize alınmasına gerek yoktur. Fakat daha uzun sürecek olan seyahatler için böyle bir zorunluluk vardır. Bu muafiyet, 2009 yılında yapılan anlaşmadan sonra geçerli olmuştur.

Kosova Vizesi Nasıl Alınır?

Kosova’ya uzun süreli seyahat planlayanların vize alması bir zorunluluktur. Bu zorunluluğu yerine getirmek için öncelikle hangi vize türünün alınacağına karar verilmesi gerekir. Kosova, ülkeye gelen ziyaretçiler için farklı vize seçenekleri sunmaktadır. Bunlar:

  • Turistik vize
  • İşveren ticari vize
  • Çalışan ticari vize

İnsanlar, seyahat amacına göre bunlardan birisi için başvuru yapabilir. En fazla talep turistik vizeye olmaktadır.

Başvuru yapılacak vize türüne bağlı olarak farklı evrakların teslim edilmesi gerekir. Fakat bütün vize türlerinde talep edilen evraklar da vardır. Bunların başında pasaport gelir ve vize başvurusu yapıldığı tarihte, en az 6 ay daha geçerliliğinin olması gerekir. Bunun haricinde ise pasaportun sayfalarının yırtık, eskimiş ve yıpranmış olmaması da önemlidir. Ayrıca Kosova’ya yapılacak seyahate dair yolculuk rezervasyonu, konaklama rezervasyonu ve 2 adet fotoğraf da talep edilmektedir. Bu belgelerin eksiksiz olması çok önemlidir.

Ticari vizeler için ise şirkete dair belgeler talep edilir. Bunlar sayesinde şirketin varlığı ispat edilmiş olur. Şirket çalışanları ise şirkette çalıştıklarını gösteren SGK belgesi sunarak çalışan ticari vizesi alabilirler. Ayrıca vize türüne bağlı olarak farklı vize ücretleri ödeneceği de unutulmamalıdır.

Kosova Vizesi Ne Kadar Sürede Alınır?

Kosova vizesi için başvurunun eksiksiz yapılması gerekir. Eksiksiz bir başvuru, yaklaşık 10 gün içinde sonuçlanır. Fakat yoğunluğa bağlı olarak bu süre biraz daha uzayabilir. Ayrıca başvuru yapıldıktan sonra teslim edilen evrakların hatalı ya da eksik olması durumunda, bunların yeniden talep edilmesi de söz konusu olacaktır. Bu durumda, başvurunun sonuçlanması daha uzun sürecek. Başvurunun bu tür durumlar dikkate alınarak seyahatten 30-40 gün önce yapılması doğru olacaktır.

Kosova vize işlemlerini tamamladıktan sonra Kosova Nasıl Gidilir adlı yazımızı okuyarak ulaşım yolları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *