Katar’a Nasıl Gidilir?


Arap Yarımadası’na bağlı bulunan Katar, İran’a doğru uzanan bir yarımada şeklindedir. Batı ve güneyinde Suudi Arabistan bulunurken, doğusunda Birleşik Arap Emirlikleri, kuzey batısında ise Bahreyn yer almaktadır. Körfez ülkeleri olarak adlandırılan devletlerden birisidir ve ciddi büyüklükte doğalgaz rezervlerine sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı da dünyanın en zengin ülkelerinden birisi olduğu bilinmektedir.

Doğalgaz rezervlerinden elde ettiği gelir ile çölün ortasına adeta sıfırdan medeniyetin kurulduğu bu ülkeye gitmek isteyenlerin farklı seçenekleri vardır. Türkiye’den Katar’a gitmek için karayolu tercih edilebileceği gibi havayolu ile de buraya gelinebilir.

Karayolu ile Katar’a Nasıl Gidilir?

Türkiye ile Katar arasındaki karayolu mesafesi 2.985 km’dir. Bu mesafenin bir otomobil ile ortalama 30 saatte gidilebileceği söylenebilir. Fakat verilecek molalar ile bu süre ortalama olarak 3 gün hesaplanmalıdır. Bundan dolayı da insanlar için karayolu ile Katar’a gitmek, mantıklı görülmemektedir.

Buna rağmen karayolundan Katar’a gitmek isteyen kişilerin farklı ülkelerin vizelerine sahip olmaları gerekiyor. Yolculuk için öncelikle Irak’a geçiş yapılmalıdır ki, burası Türk vatandaşlarından vize istemektedir. Buradan sonra girilecek Suudi Arabistan’da vize talep etmektedir. Buradan sonra Katar’a giriş yapılabilir.

Yukarıdaki karayolu seyahati genel olarak verilmiştir. Çünkü söz konusu seyahat çok az tercih edilmektedir.

Havayolu ile Katar’a Nasıl Gidilir?

Katar ile Türkiye arasındaki havayolu mesafesi yaklaşık 2.128 km’dir. Bu mesafe ise uçaklarla kalkış yapılacak kente bağlı olarak 3 ila 4 saat arasında sürmektedir. Katar ile Türkiye arasındaki ilişkilerin iyi olmasından dolayı İstanbul’da bulunan Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarından farklı havayolu şirketleri direkt seferler yapmaktadır. Qatar Airways, Türk Hava Yolları ve Pegasus gibi şirketler direkt olarak Doha ile İstanbul arasında seferler yapmaktadır. Ayrıca ülkemizin başkenti olan Ankara’dan da Katar’a gidilebilir. Fakat buradan kalkan uçaklar önce İstanbul’a inmekte ve burada yapılan aktarmadan sonra Doha’ya uçmaktadır.

Doha’ya farklı ülkelerden yapılan aktarmalarla da gidilebilir. Mısır, Ürdün ve diğer Arap ülkelerinden buraya aktarma yaparak Katar’a seyahat edilebilir. Fakat yakın zamanda körfez ülkeleri ile Katar arasında yaşanan siyasi kriz sebebiyle Suudi Arabistan ve Bahreyn gibi ülkelerden aktarma şansı bulunmamaktadır.

Havalimanında Kent Merkezine Nasıl Gidilir?

Doha kent merkezine 15 km mesafede olan Hamad Uluslararası Havalimanı’na iniş yapıldıktan sonra, kent merkezine gitmek için özel araç kiralaması ve taksi seçeneklerinin değerlendirilmesi gerekiyor. Toplu taşıma araçlarından turistlerin yararlanamıyor olmasından dolayı bu seçeneklerin kullanılması zorunludur. Ayrıca otellerde yapılan rezervasyon durumlarında, oteller tarafından da servis hizmeti verilmektedir.

Katar’a Ne Zaman Gidilir?

Katar denildiği zaman insanların aklına ilk olarak sıcak bir ülke olduğu geliyor. Bu durum özellikle Nisan ile Ekim ayları arasında kendisini net bir biçimde hissettirmektedir. Bu dönemde ortalama hava sıcaklığının 40 dereceye yakın olduğu bilinmektedir. Ayrıca bazı günler, sıcaklık daha da artmakta ve termometreler 50 dereceleri dahi göstermektedir. Bu dönemde Katar’a gelen kişilerin gün içinde dışarıya çıkması imkansız olmasa da çok zordur.

Kasım ile Nisan arasındaki aylarda ise hava sıcaklığının genel itibari ile 20 ila 30 derece arasında değiştiği bilinmektedir. Bundan dolayı Katar’a bu dönemlerde gidilmesi çok daha uygun olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *