Katar’da Gezilecek Yerler


Farklı bir gezi isteyenlerin en önemli alternatiflerinden birisi Katar’dır. Arap Yarımadası’nda yer alan ülkelerden birisi olan Katar’ın tek kara sınırı Suudi Arabistan’ladır. Etrafında Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve İran gibi devlet bulunan Katar’ın yüzölçümü ise 11.571 km2’dir. Para birimi olarak Katar Riyali kullanırken ülkenin nüfusu ise 2,7 milyon seviyelerindedir. Genel özellikleri bu şekilde olan ülkenin içerisinde gezilecek çok sayıda yer vardır.

Katar, her ne kadar küçük bir yüzölçümüne sahip olsa da tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmasından dolayı burada tarihi yapılar yer alırken, coğrafi konumu sebebiyle de doğal güzelliklerin fazlaca olduğu söylenebilir. Ayrıca son dönemde inşa edilen yapılar, turistlerin ilgisini çekmektedir.

Katar, uzun bir süre Osmanlı Devleti hakimiyeti altında bulunmuştur. Birinci Dünya Savaşı sonrası ise Osmanlı buradan çekilmiş ve İngilizler yerleşmiştir. 1971 yılına gelindiğinde ise İngilizler de buradan ayrılmak zorunda kalmış ve ülke bağımsızlığını ilan etmiştir.

The Pearl Katar (İnci Adası)

Günümüzde her ne kadar doğalgaz rezervleri sayesinde zengin olsa da, geçmişte Katarlıların en önemli geçim kaynaklarından birisi denizden çıkardıkları incilerdi. Geçmişte yaptıkları işleri unutmama adına, sahile devasa bir içinde inci bulunan istiridye heykeli yapılmıştır. Turistlerin oldukça ilgisini çeken bu yapının yakınlarında çok sayıda restoran bulunmaktadır. Fakat bunların oldukça pahalı olduğu bilinmektedir.

Souq Waqif

Yakın tarihte kullanılmaya başlanan doğalgaz rezervleri sayesinde ciddi bir zenginlik elde edilince, modern kentler kurulmaya başlanan bu ülkede, eski şehirler koruma altına alınmıştır. Souq Waqif adı verilen ve Doha’nın geçmişteki merkezi olan bölge de bunlardan birisidir ve net bir şekilde Ortadoğu havası burada hissedilmektedir. Burası Arapların zevklerine daha uygun olsa da turistlerin de ilgisini çekmektedir.

Yaz aylarında akşamları hareketlenmeye başlanan bölgede geleneksel eşyaların satıldığı mağazalar, Arapların ilgi gösterdiği kuş ve deve gibi hayvan satan yerler ve daha pek çok mağaza bulunmaktadır. Geçmişteki Ortadoğu’yu yakından koklamak isteyen kişilerin mutlaka uğraması gereken mekanlardan birisidir.

Doha Corniche

Doha’nın kordon bölgesi olan Corniche, özellikle akşam saatlerinden itibaren hareketlenmeye başlıyor. Deniz havası almak ve keyifli bir akşam yemeği yemek isteyen Katarlılar ve turistler adeta buraya akın etmektedir. Denizi izlemek, yürümek ve spor yapmak gibi farklı aktiviteler burada yapılabilmektedir. Bölgenin uzunluğu 7 km olup, tekne gezintileri de yapılabilmektedir.

Doha West Bay

Yakın zamanda inşa edilen devasa gökdelenlerin olduğu bölgedir. Etkileyici görüntüsü ile Manhattan bölgesini anımsatmaktadır. Gökdelenler, genellikle iş merkezi olarak kullanılıyor fakat bazılarının üst katlarına turistler çıkabiliyor. Böylece kentin kuş bakışı görüntüsü izlenmiş oluyor.

İslam Eserleri Müzesi

Katar’daki tarihi eserlerin sergilendiği en ünlü müze burasıdır. Farklı tasarımı ile dikkat çeken müzenin mimarı, Paris’te bulunan ve dünyaca ünlü olan Louvre Müzesi’nin mimarıdır. Bu yönüyle de bilinen müzenin genel görünümünün oldukça etkileyici olduğu söylenebilir.

Katar’ın uzun yıllar boyunca Osmanlı hakimiyeti altında yaşamış olmasından dolayı burada çok sayıda Osmanlı eseri bulunmaktadır. Hatta bunların bir kısmının yakın zamanda İznik, Konya gibi merkezlerden burada getirildiği bilinmektedir.

Aspire Park

Çölün ortasında yer alan ilginç alan olan Aspire Park, yeşil görüntüsü ve farklı tasarım yapılarıyla dikkat çekiyor. Her ne kadar bölgedeki ağaç sayısı az olsa da, çöl ikliminin bundaki etkisi çok fazladır. Katar’a gelenlerin görmesi gereken önemli bir bölgedir.

Katar Banana Island

Maldivlerdeki görüntülerin benzerlerinin yer aldığı bölge, görenleri bir anlamda şaşırtmaktadır. Çok fazla bilinmeyen ve yeni yeni tanınmaya başlayan bölgeye turistlerin ilgisi her geçen gün biraz daha artmaktadır. Deniz, incecik kumlarla dolu bir sahil ve güneş arayan kişilerin beklentilerine fazlasıyla cevap veren bir bölge olduğu söylenebilir.

Katara Kültür Köyü

Turistik amaçlı inşa edilen Katara Kültür Köyü, Arap kültürünün ve yaşam biçiminin yerinde görülebileceği bir alandır. Ülkeye gelenlerin mutlaka ziyaret etmesi ve eski Arap kültürünü bizzat görmesi, keyifli zamanlar geçirilmesine neden olacaktır.

Katar’a Ne Zaman Gidilir?

Katar’daki gezilecek yerlerin hepsi, birbirinden ayrı güzelliğe sahiptir. Fakat buraya gelmek için doğru zamanın tercih edilmesi, büyük önem taşır. Aksi takdirde, sıcaktan dışarı çıkılamayacak ve ülkenin güzelliklerinden yeteri kadar keyif alınamayacaktır. Hava sıcaklığının genel olarak 20 ila 30 derece olduğu kış aylarında buraya gelmek, daha doğru olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *