Güney Kore Gezilecek Yerler

Kore savaşından bu yana Güney Koreli turistler, tatil mekanı olarak ülkemizi seçmektedirler. Dostluğun hat safhada olduğu bu noktada da ülkemizden yoğun katılımla Güney Kore’ye geziler düzenlenmektedir. Eğer yeni rotanızı Asya’ya çevirdiyseniz ve Güney Kore’yi tercih etmek istiyorsanız sizlere çok önemli bilgiler vermeye çalışacağız.

Güney Kore resmi adıyla Kore Cumhuriyeti olarak bilinmektedir. Doğu Asya kısmında bulunan Güney Kore, Kore yarımadasının güneyinde kalmaktadır. Kuzeyinde uzun zamandır savaştıkları Kuzey Kore bulunur. Diğer komşuları ise Japonya ve Çin’dir. Güney Kore’nin başkenti Seul’dur. Para birimleri ise Güney Kore Wonu’dur. Ülkenin resmi dili ise Korecedir. Bu ülkeye nasıl seyahat edeceğinizi merak ediyorsanız seyehatlerle ilgili bilgi verdiğimiz Güney Kore’ye nasıl gidilir yazımızı inceleyebilirsiniz.

Güney Kore Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

  • Gyeongbokgung

Güney Kore’nin başkenti olan Seul’de bulunan bir saraydır. 1395 yılında inşaa edilmiş olup, hala eskiden bu yana varlığını sürdürmektedir. Bu sarayla birlikte dört saray daha yapılmıştır. Ama Gyeongbokgung en büyük saray olarak geçmektedir. Eğer bu sarayı gezmek isterseniz, size ücretsiz rehber imkanı da sunulmaktadır. Sarayın içerisinde ayrıca bir de müze bulunmaktadır. Seul’e geliyorsanız, göreceğiniz yerler sırasında listenin en başını hak eden şaheser nitelikteki bu sarayı görmelisiniz.

  • Seul Kulesi

Şehrin manzarasını izlerken bir diğer yandan da yemek yemek ister misiniz? İşte size bu fırsatı sunan eşsiz bir yer olan Seul Kulesi gidip görülmesi gereken yerler listesinde ikinci sırada yer alıyor. Kule şu anda televizyon ve gözlem kulesi olarak işlev görmektedir. Yapımına 1980 yılında başlanmış ve bitirilmiştir. O tarihten bu yana Güney Kore manzarasını izlemek isteyen kişilerin uğrak noktası haline gelmektedir.

  • Myeong- Dong

Güney Kore’de alışveriş yapmak ve Güney Kore modasını yakından takip etmek istiyorsanız, Seul’ün en ünlü moda yerlerinden biri olan Myeong Dong’u ziyaret edebilirsiniz. Bu bölge kalabalıklığı ile ün salmıştır. Seul’ün en önemli ticaret noktalarından biri haline gelmiştir. Sizler de kalabalık Seul sokaklarında birbirinden ilginç kıyafetlere rastlamak istiyorsanız, burayı tercih edebilirsiniz.

  • Bukchon Hanok Köyü

Yine Seul’e oldukça yakın bir mevkiide yer alan ve mimarisiyle ün yapmış olan bu köyden bahsedebiliriz. Bu köy tam olarak gelenekselleşmiş bir Kore köyüdür. Köyde oldukça fazla ara sokaklar bulunmaktadır. Buraya geldiğinizde kendinizi bir film seti içerisinde bulabilirsiniz. 600 yıldan fazla hayatını devam ettiren bu köy, özenle korunmaya devam etmektedir.

  • Changdeokgung

Beş büyük saraydan birisi olarak yer alan Changdeokgung Güney Kore’nin başkenti olan Seul’de bulunmaktadır. Krallar tarafından yapılan bu saray UNESCO milli mirası olarak günümüze kadar varlığını devam ettirmektedir. Mimarisinin güzelliği özellikle de ilginç ve dikkat çekici bir hal almaktadır.

  • Namiseom Adası

Bir diğer adı da Nami adası olarak bilinmektedir. Başkentin görkemli yapılarından oldukça sıkıldıysanız sizleri Namiseom adasına davet edebiliriz. Burası tam anlamıyla cennetten bir köşeyi yansıtmaktadır. Yemyeşil bir ortam olan Nami adası aynı zamanda kendi içerisinde bir galeri, müze ve çeşitli zamanlarda festivallere yer vermektedir. Mutlaka gidip görülmesi gereken yerler arasında listenize burayı da dahil etmenizi öneririz.

  • Lotte World

Ailelere yönelik deniz ve su parkı olarak geçen bu yer mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Başkent Seul’de bulunan bir eğlence kompleksidir. Guinness Dünya Rekorları’na göre dünyanın en büyük kapalı alan tema parkı seçilmiştir. Büyüklüğü ve görkemliliği yanı sıra oldukça eğlenceli dakikalar geçirmenize yardım eden mekandır.

  • Cheonggyecheon

Yeşillik ve nehir manzarası arıyorsanız, listemizin bu kısmında tam anlamıyla sizlere uygun çok özel bir yerden bahsedeceğiz. Güney Kore’nin başkenti Seul’de bulunan bu yer 11 kmlik uzunluğunda modern olarak dizayn edilmiş, şehir hayatından sıkılanların dinlenebildiği, dinlenme merkezidir. Park içerisinde nehir ve köprüler bulunmaktadır. Özellikle de sıcak havalarda en çok tercih edilen yerlerden biri haline gelmiştir.

  • Haeundae Plajı

Dünyanın en ünlü plajlarından biri olan Haeundae plajına gitmek ister misiniz? Her yıl oldukça yoğun katılımlarla 1.5 km uzunluğundaki bu plajdan denize girilmektedir. Güney Kore’nin en güzel plajı seçilmiştir. Sizler de bu güzel plajlarda dinlenmek istiyorsanız, listenize bu yeri de dahil etmenizi öneririz.

Güney Kore’de gece olunca ne yapacağını hangi mekanlara gidebileceğinizi bilmiyorsanız, Güney Kore Gece Hayatı adlı yazımızı okuyarak gece kulüpleri ve eğlence mekanları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *