Filistin’e Nasıl Gidilir?

Filistin, Ortadoğu bölgesinde yer alan ve 1988’de Cezayir’den ayrılarak bağımsızlığını ilan eden bir arap devletidir. Kurulduğu tarihi toprakların adını alan Filistin; müslüman, hristiyan ve yahudilerin kutsal olarak kabul ettiği Kudus şehrinin de sahibidir. Nitekim dünyadaki tüm topluluklarının din merkezi olarak gösterilen bu bölge hem tarihsel hem de kültürel anlamda oldukça zengindir. Kaldı ki Filistin’de her dine ait kültür izlerine rastlayabilirsiniz.

Filistin Devleti, Batı Şeria ve Gazze bölgesi olmak üzere iki ayrı parçadan oluşur. Bu bölgede işgalçi bir güç olarak bulunan İsrail, Batı Şeria ile Gazze arasındaki bölgeyi işgal etmiş durumdadır. Kaldı ki televizyonlarda duyduğumuz üzere Filistin’de yaşanan olayların tamamı Gazze bölgesinde yaşanmakla beraber Batı Şeria bölgesinin güvenilir bir bölge olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda Filistin bölgesinde bulunan insanları, dinleri ve tarihi anlayabilmek amacıyla Batı Şeria bölgesini ziyaret edebilirsiniz. Nitekim bu bölge üç farklı din içinde kutsal sayılan Kudüs’ü de kapsıyor.

Tarihi birebir hissedebileceğiniz Filistin’e havayolu, karayolu yahut havayolu araçlarından birini kullanarak gidebilirsiniz.

  • Havayolu İle Filistin’e Nasıl Gidilir

Filistin bölgesinde uçakların inebileceği bir havalimanı bulunmamaktadır. Bu nedenle Filistin’e uçak ile gidebilmek için Tel Aviv yahut Amman havalimanını kullanmanız gereklidir.

Türk Hava Yolları, haftanın her günü Amman havalimanına bir uçak kaldırmaktadır. Bu uçaklardan biriyle Amman havalimanına ulaştıktan sonra Allenby veya Şeyh Hüseyin Köprüsü destinasyonlarını kullanarak Filistin bölgesine geçiş yapabilirsiniz. Amman havalimanından ortalama 30 ila 50 Dolar arasında taksi ücreti ödeyerek en geç 1-2 saat içerisinde Ramallah şehrine ulaşırsınız. Ramallah şehrinden ülkenin her bölgesine akşam saat 8’e kadar minibüs kalkar. Bu kapsamda istediğiniz şehire bu minibüslere 5-10 Dolar ödeyerek gidebilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise; Tel Aviv havalimanını kullanmaktır. Haftanın her günü Tel Aviv havalimanına uçan uçak bulma ihtimaliniz yüksektir. Bu uçaklarla Tel Aviv’e gelerek buradan 45 dakikalık bir otobüs yolculuğu ile Ramallah bölgesine geçebilirsiniz. Sınır bölgesinde bekleme olayları yaşamazsanız çok hızlı bir şekilde Filistin’e ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu destinasyonu kullanırsanız daha ucuza seyahat edebilirsiniz.

  • Deniz Yolu İle Filistin’e Nasıl Gidilir

Türkiye’den Filistin’e gitmek için alternatif ulaşım araçlarından biri de gemilerdir. Ancak Türkiye’den doğrudan Filistin’e giden gemi bulmak oldukça zor olabilir. Bu nedenle bu yöntem biraz daha gezmeyi seven ve acelesi olmayan kişiler içindir. Nitekim gemi ile Filistin’e gidebilmek için öncelikle Mersin Taşucu limanından gemiye binilerek Güney Kıbrıs bölgesine gidilir. Akabinde buradan Filistin’in İskenderiye bölgesine giden bir gemi ile Filistin’e geçilebilir. Ancak bu süreçte aynı zamanda araç, minibüs ve otobüsleri de kullanmak zorunda olacağınızı unutmayın.

  • Karayolu İle Filistin’e Nasıl Gidilir

Karayolu ile Filistin’e gitmek zor olduğu kadar oldukça tehlikeli de olabilir. Nitekim komşumuz olan Suriye ile Irak’ta devam eden savaşlar nedeniyle bu bölgeden geçen yolların kullanılmaması gereklidir. Hal böyle olunca tek seçenek İran hattı üzerinden Ortadoğu bölgesine gidilmesidir. Ancak bu bölgeler çok gelişmemiş olduğu için yolda ne ile karşılaşacağınız meçhuldur. Bu anlamda karayolu ile doğrudan Filistin’e gitmenizi pek tavsiye etmeyiz. Kaldı ki Filistin’e gidebilmek için mecburi olarak İsrail hattını kullanmanız gereklidir. Nitekim İsrail vizesinin bulunduğu pasaportlarla diğer Arap ülkelerine giriş yapmanız da mümkün değildir.

Filistin’e Ne Zaman Gidilir?

Bir Ortadoğu ülkesi olan Filistin genel olarak sıcak bir iklime sahiptir. Özellikle Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklık 60 derece civarında hissedilir. Bu anlamda Filistin’e yaz aylarında seyahat planlamamakta yarar vardır. Ayrıca siyasi ve toplumsal olayların sıkça yaşandığı bir bölge olduğu için Filistin’e gitmeden evvel son haberleri takip ederek bilet almanızı tavsiye ederiz.

Filistin Uçak Fiyatları Ne Kadardır?

Filistin’e uçakla gitmek için Tel Aviv yahut Amman havalimanlarını kullanmanız gerektiğini daha önce de söylemiştik. Bu kapsamda uçakla seyahat etmeye karar verirseniz; firmadan firmaya değişmekle beraber gidiş – dönüş uçak biletini 2000 ile 3000 TL arasında bir para ödeyerek satın alabilirsiniz.

Filistin’e gitmek için nasıl vize alacağınızı merak ediyorsanız; Filistin Vize İstiyor Mu adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *