Azerbaycan Gezilecek Yerleri

azerbaycan gezilecek yerler

Ülkemizden çok fazla kişinin ziyaret etmiş olduğu Azerbaycan, bilindiği gibi yeşil pasaport sahiplerinden herhangi bir vize talebinde bulunmamaktadır. Ancak, yeşil pasaport dışındakiler için de vize konusunda birçok kolaylık sağlamaktadır. Eğer bordo pasaport ya da yeşil pasaport dışında herhangi bir pasaport kullanıyorsanız, Bakü Havalimanı üzerinden sadece 10 Dolar ücret ödeyerek vize alabiliyorsunuz. Ancak, kara yolu ile ülkeye giriş yapmak istiyorsanız bu durumda, seyahat öncesinde Azerbaycan vizesi almanız gerekmektedir. Azerbaycan’da gezilecek yerler sayı bakımından fazla olduğundan dolayı, yılın her döneminde ülkemizden binlerce kişinin ziyaret gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Eğlence merkezlerinden turistik yerlere, tarihi mekanlardan da binlerce yıllık geçmişe sahip noktalara, kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Azerbaycan’da gezilecek yerler için şu sıralamayı yapmamız doğru olacaktır.

  1. Bakü: Azerbaycan’ın başkenti olan Bakü, ülkenin en gelişmiş şehir merkezidir ve şuan toplamda 2 milyon nüfusa sahiptir. Şehir merkezinde tarihi yerler, soviet döneminden kalan bölüm ve daha modern bölüm olmak üzere üçe ayrılabilecektir.
  2. Gence: Azerbaycan’ın başkentten sonra ilinci büyük şehridir ve özellikle tarihi mekanları ile ön plana çıkmaktadır. Burada Juma Camii, Ermeni Kilisesi, Rus Ortodoks Kilisesi, Kafkas Arnavut Kilisesi ve Han Bağı bulunmaktadır.
  3. Şeki: Kafkas dağlarının eteklerinde yer alan Şeki şehri, yine tarihi açıdan ön plana çıkmaktadır. Burada İpek Yolu tarihi, Han Sarayı, Han Kervansarayı ve bunun gibi birçok tarihi yapı sizleri bekliyor olacaktır.
  4. Şirvan: Daha önce Ali Bayramlı ismi ile bilinen bu kasaba, 2008 yılından bu yana Şirvan ismi ile bilinmekte ve özellikle konaklama konusunda gezginler tarafından tercih edilmektedir.
  5. Gobustan Parkı: Bakü’ye 64 km uzaklıkta olan bu noktada, birçok antic kalıntı ve mağara bulunmaktadır. Burada çamur volkanları ve gruzu kayası oluşumları bulunmaktadır.
  6. Naftalan: Azerbaycan’ın sağlık turizmi açısından ilk sırada yer alan Naftalan, kemik, kas, sinir ve damar hastalıkları başta olmak üzere, deri hastalıkları, kısırlık ve ürolojik rahatsızlıklar konusunda doğal tedavi yöntemlerinin kullanıldığı bir bölgedir.

Azerbaycan’da gezilecek yerler için listenizde bu bölgelerin olması son derece önemlidir. Aynı zamanda bu bölgelere ulaşım da oldukça kolaydır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *