Honduras Gezilecek Yerler

Guatemala’nın batısında, El Salvador ülkesinin güney batısında, Nikaragua’nın da güney doğusunda yer alan Honduras, Orta Amerika’da yer alan ülkelerden birisidir. Ekonomik açıdan uzun yıllardır zorluk içerisinde olan ülke, genellikle işsizlik oranlarının fazla olmasıyla bilinmektedir. Açıklanan rakamlara göre ülkedeki işsizlik oranının yüzde ellilere yaklaştığı bilinmektedir. Ayrıca, ülkedeki suç işleme oranının da bir hayli fazla olduğu bilinmektedir. Ekonomik açıdan ülke değerlendirildiği zaman, Dünya Bankası tarafından açıklanan dünyanın en borçlü ülkeleri listesinde Honduras’ın yer aldığını da söyleyebiliriz. Ancak, ekonomik durumlar bir yana bırakıldığı zaman, Honduras gezilecek yerler konusunda oldukça farklı alternatifler sunmaktadır.

Honduras Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Honduras mutlaka görülmesi gereken yerler konusunda az önce de belirttiğimiz gibi oldukça farklı alternatiflere sahiptir. Burada kişilerin gezebilecekleri turistik alanlar olduğu kadar, birçok inanç merkezine de rastlamak mümkündür. Ülkeyi ziyaret edecek olan kişilerin gezmesi gereken noktaları da şu şekilde açıklayabiliriz.

  • Başkent Tegucigalpa

Honduras’ın başkenti olan Tegucigalpa, yaklaşık olarak bir milyon kişinin yaşamakta olduğu kent merkezlerinden birisidir. Başkent olmasının yanı sıra, ülkeye gelen kişilerin öncelikli olarak ziyaret etmesinin nedeni, kent merkezinin tamamen bir inanç merkezi olmasıdır. Kent merkezinin hemen ortasında yer alan tepenin üzerinde bir Hz İsa heykeli yer almaktadır. Ayrıca, Suyapa Bazilikası, ikinci dünya savaşının hemen ardından yapılan barış anıtı ve Dolores Kilisesi, burada dikkat çeken noktaların başında gelmektedir. Başkent içerisinde birçok farklı kilise ve tarih müzesi de yer almaktadır.

  • San Pedro Sula

Honduras’ın en önemli kentlerinden birisi olarak gösterebileceğimiz San Pedro Sula şehrinde yaklaşık olarak 800 bin kişi yaşamaktadır. Daha önceleri kuşlar vadisi anlamına gelen Asula olarak bilinen şehrin en önemli yönü, tamamıyla finans ve sanayi şehri olmasıdır. Burada turistler için Central Park, Antropoloji Müzesi, tarih müzesi, San Pedro Sula Katedrali, Doğa Müzesi ve Casuco Milli Parkı bulunmaktadır. Şehre gelecek kişilerin ise son derece dikkatli olması gerekmektedir. Bunun nedeni ise kentteki suç oranının bir hayli fazla olmasıdır.

  • La Ceibba

Muz ticaretinin büyük bir kısmının yapıldığı La Ceibba kentinde ortalama 250 bin kişi yaşamaktadır. Şehrin en kalabalık dönemi ise, Mayıs ayının sonudur. Bunun nedeni, Mayıs ayının üçüncü ya da son Cumartesi gününde yapılmakta olan San İsidro Labrador Festivali’dir. Bu festival kesinlikle görülmeye değerdir. Bunun dışında böcek müzesi, Garifuna köyleri, Sambo Creek, Carozal ve Pico Bonito milli parklarının da gezilmesi tavsiye edilmektedir.

  • Utila Adası

2 km genişliğinde ve 10 km uzunluğunda olan Utila Adası, özellikle tüplü dalış yapacak olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Beyaz kumu ve masmavi denizi ile bilinen bu adada, yağışlı sezonlar Ekim Ayı ile birlikte başlamakta ve Şubat ayına kadar da devam etmektedir. Ziyaret yapılırken bu dönemden uzak durulmasında fayda vardır.

  • Roatan Adası

60 km uzunluk ve 8 km genişliğinde olan Roatan Adası, Karayiplerdeki en iyi dalış yerlerinden birisi olarak gösterilmektedir. Yaklaşık olarak 30 bin kişinin yaşadığı adada, güvenlik problemi yaşanmamaktadır. Ayrıca, tüplü dalışlar için burada eğitim verilmekte ve turistler ağırlanmaktadır.

  • Copan Harabeleri

Copan, beşinci yüzyıldan dokuzuncu yüzyıla kadar klasik dönem Maya Uygarlığı’nın merkezi olarak bilinmektedir. Guatemala sınırına son derece yakın olan Copan da, Maya döneminden kalma birçok harabe bulunmaktadır. Honduras’a gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği bölge de yine Copan Harabeleridir. Burada irili ufaklı harabeler ve yine Maya döneminden kalma bazı yazıtlara rastlamanız mümkündür. Turistler genellikle bu bölüme gelebilmek için tur firmaları ile görüşme sağlamaktadır.

Gündüz vakitlerinde Honduras gezinizi bitirdikten sonra akşam güzel bir eğlence, yemek istiyorsanız Honduras Gece Hayatı adlı yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *