Hong Kong’a Nasıl Gidilir?

hong konga nasıl gidilir

Ülkemizden birçok kişinin görmek istediği ama çeşitli gerekçeler ile gidemediği Çin Halk Cumhuriyeti, bilindiği gibi Türkiye ile tam anlamı ile vize muafiyeti sağlamış durumda değildir. Doğrudan Çin Halk Cumhuriyeti’ni ziyaret etmek isteyen kişilerin, önce pasaport alması, sonrasında da Çin vizesi için gerekli birimlere başvuruda bulunması gerekmektedir. Ancak, Çin Halk Cumhuriyeti ile Türkiye’nin Hong Kong üzerine bir vize muafiyeti bulunmaktadır. Buna göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bireyler, Hong Kong şehrine yılda 3 ay boyunca vizesiz bir şekilde gidebilmektedir. Hong Kong’a nasıl gidilir konusuna geçmeden önce ise, vize muafiyeti konusunda bazı önemli detaylara değinmek gerekecektir.

Öncelikli olarak Hong Kong’a nasıl gidilir sorusuna yanıt vermek için kişilerin pasaport kontrollerini yapmaları gerekmektedir. Çünkü, vize şartı aranmadığından dolayı öncelikli olarak pasaport süreniz dikkate alınacaktır. Eğer pasaport geçerlilik süreniz, Hong Kong’a giriş yaptığınız tarihten itibaren 3 aydan daha uzun süre geçerli ise, bu durumda herhangi bir sorun ile karşılaşmayacak ve doğrudan giriş işlemlerinizi yapabileceksiniz. Ancak, pasaport süreniz 3 aydan daha kısa süre kalmışsa, bu durumda ne yazık ki Hong Kong’a giriş yapamayacaksınız.

Hong Kong’a nasıl gidilir konusunda dikkat edilmesi gereken bu iki durumun beraberinde, kişilerin nasıl ulaşım sağlaması gerektiğinden de söz etmemiz doğru olacaktır. Türkiye üzerinden Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı olan Hong Kong’a gitmek için doğrudan hava yolu taşımacılığını kullanmanız yeterli olacaktır. Şuan ülkemizden haftanın 6 günü kesintisiz bir şekilde Hong Kong’a uçak seferleri yapılmaktadır. Haftanın 6 günü kullanabileceğiniz bu hava yolu taşımacılığı, toplamda 9 saat 50 dakika sürecek bir yolculuğu size sunacaktır. Türk Hava Yolları tarafından yapılacak olan bu seferlerde, doğrudan Hong Kong Havalimanı’na iniş yapacak ve vakitten de ciddi anlamda tasarruf etmiş olacaksınız. İniş işlemi sonrasında, şehir merkezine toplamda 38 km uzaklıkta olacaksınız ve şehir merkezine gitmek için de taksi ile ortalama 35 Dolar karşılığında ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Airport Express isimli treni kullanarak da 24 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşabilecek ve ortalama da 15 Dolar harcamış olacaksınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *