Bordo Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler

bordo-pasaporta-vize-istemeyen-ulkeler

Türkiye vatandaşı olan her bireyin alma hakkı bulunan bordo pasaportlar, yurt dışına yapılacak olan seyahatlerde büyük kolaylık sağlamaktadır. Her ne kadar yeşil pasaport kadar avantajlı olmasa da, kişiler bordo pasaportlarını kullanarak vizesiz ülkelere giriş yapabilir, kapıda vize alabilir ya da doğrudan ülkelere göre vize alarak seyahatlerini şekillendirebilecektir. Bordo pasaporta vize istemeyen ülkeler konusuna geçmeden önce, bordo pasaport hakkında biraz daha detaydan söz etmek doğru olacaktır. Bilindiği gibi bordo pasaport kişilerin harç ödemesine gerek kalmadani sadece defter bedeli ödendikten sonra alınabilmektedir. Ancak, bu kolaylıktan faydalanacak olan kişilerin akademik çalışmalar için ya da kurs veya da kongre işlemleri için bordo pasaporta başvuru yapmış olmalıdır.

Bordo pasaporta vize istemeyen ülkeler, kendi içerisinde birkaç gruba ayrılmaktadır. Bunlardan bir kısmı, kişilerin sadece nüfus cüzdanları ile giriş yapabileceği ülkelerden oluşurken diğerleri de kimlik kartı ya da sadece vize ile gidilebilecek ülkelerden oluşmaktadır. Bunları ayrı ayrı ele alacak olursak şu sıralamayı yapabiliriz.

  • Kişilerin bordo pasaportları henüz çıkmamışsa, pasaport olmadan da gidilebilecek ülkeleri ziyaret edebilirler. Bu ülkeler 1 yıl süre ile Gürcistan ve 6 ay süreyle de KKTC şeklindedir.
  • Yine aynı şekilde pasaport şartı olmayan ama sadece 90 gün süre ile gitme şansınızın bulunduğu bir diğer ülke de Ukrayna’dır. Ülkeye giriş yapabilmek için sadece TC kimlik kartınızın olması yeterlidir. Bu şartı tamamlayanlar 90 gün süre ile ülkede kalabilirler.
  • Bordo pasaportu olanların herhangi bir vize almadan da gidebileceği ülkeler bulunmaktadır. Bunlar; Andorra, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belize, Belarus, Bosna Hersek, Brezilya, Botsvana, El Salvador, Ekvator, Fiji, Fas, Guatemala, Honduras, Haiti, İran, Hong Kong,Japonya, Jamaika, Kazakistan, Karadağ, Kolombiya, Güney Kore Cumhuriyeti, Kosta Rika, Kosova, Lübnan, Libya, Makedonya, Malezya, Moldova, Palau Cumhuriyeti ve Panama’dır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz ülkelere sizler de kolay bir şekilde gidebilirsiniz. Eğer daha fazla ülkeyi ziyaret etmek istiyor ve dünyanın farklı yörelerini de görmek istiyorsanız bu durumda bir pasaportunuzun olması, gideceğiniz ülkenin şartlarını da tamamlayacak bir vizenizin olması yeterli olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *